Akcie ECM i Orka zažívají na burze dlouhodobý propad, v posledních dnech však jejich cena naopak razantně rostla. Dnešní kurz akcií ECM je podle šéfa firmy na 62 procentech jejich upisovací hodnoty a na 65 procentech hodnoty spravovaného majetku. Na pražské burze se dnes po poledni akcie ECM prodávaly za 502,50 koruny a cenné papíry Orka za 695,10 Kč. O akcie VGP investoři na burze dosud neprojevili téměř žádný zájem.
V případě ECM se akcie skutečně obchodují pod současnou hodnotou spravovaného majetku, řekl analytik společnosti Atlantik FT Patrick Vyroubal. Na jejich ceně se však prý odrazila i kalkulace investorů s tím, že hodnota spravovaného majetku v budoucnosti poklesne. Hodnota spravovaného majetku ECM se od ledna do června meziročně snížila téměř o čtyři procenta na přibližně 5,7 miliardy korun.
Přes krátkodobé výkyvy na burze Vyroubal neočekává, že by se situace měla výrazně zlepšit. "Předpokládám, že těžší časy budou pokračovat. Globální ekonomika oslabuje, realitní sektor také nemá příznivé výhledy, takže rozhodně neočekávám, že by se to vyřešilo ještě letos," uvedl analytik.
ECM i Orco vykázaly za letošní první pololetí ztrátu. Ztráta Orka se pohybuje kolem 345 milionů korun, ECM se propadla dokonce až na ztrátu kolem 490,5 milionu korun. Za hlavní příčinu propadu označují developeři především vliv silné koruny. Kurzové vlivy budou na výsledek podle šéfa ECM působit i v letošním druhém pololetí. "V tomto a příštím roce budou výsledky poměrně významně ovlivňovat projekty v Rusku a v Číně, případně i prodeje investičního majetku," řekl.
Projekty ECM v Číně a v Rusku mají podle Janků vyšší návratnost než projekty v ČR a střední a východní Evropě. Do zisku celé společnosti by podle něj mělo Rusko a Čína v budoucnosti přispívat minimálně ze 40 procent. V obou zemích lze prý očekávat další růst nájemného zejména v oblasti maloobchodu kvůli zvyšující se poptávce spotřebitelů. V případě výstavby nákupního centra v ruské Rjazani však ECM teprve začala řešit, jak na něj získá peníze, připustil Janků.
Ještě během letošního roku ECM údajně plánuje prodej budovy City Empiria na pražském Pankráci. Příští rok by měl podle Janků stejný osud potkat ostravský kancelářský projekt Varenská a další pankráckou dominantu, budovu City Tower. Nejde však prý o žádné mimořádné kroky. "Činnost developerské firmy spočívá v tom, že hotové investiční projekty prodává," podotkl Janků
V segmentu kanceláří a luxusního bydlení se Janků budoucího vývoje neobává. "Ve středním segmentu bytové výstavby je potřeba očekávat ochlazení - zejména v cenové oblasti," podotkl. "Domnívám se, že toto nemusí platit pro vybraná regionální města," dodal šéf developera.
ECM založil Janků v roce 1991. Společnost má sídlo v Lucembursku a Janků ji vlastní přes nizozemský fond. Vedle Česka firma působí v Rusku, Polsku a Číně. Portfolio ECM tvoří 14 developerských a devět investičních projektů s celkovou plochou přes 530.000 metrů čtverečních. Tržní hodnotu dokončených projektů ECM údajně externí poradci odhadují na 1,55 miliardy eur, tedy přibližně 38 miliard korun.