Vedení Zentivy nadále považuje nabídku Sanofi za nedostatečnou

03.09.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Amsterodam 3. září (ČTK) - Vedení českého výrobce léků Zentiva se nadále domnívá, že nabídka na převzetí, kterou jí předložila francouzská farmaceutická skupina Sanofi-Aventis, firmu podhodnocuje. Agentuře Reuters to během mimořádné valné hromady Zentivy řekl předseda představenstva Jiří Michal.

Sanofi-Aventis v červenci nabídla za jednu akcii Zentivy 1050 korun, což oceňuje celý podnik zhruba na 40 miliard korun. O převzetí Zentivy usilovala také společnost Anthiarose Limited ze skupiny PPF, která nabídla 950 korun za akcii. Představenstvo Zentivy už dříve uvedlo, že považuje obě nabídky za nízké a doporučilo akcionářům, aby je odmítli. Anthiarose Limited nabídku na převzetí odvolala s tím, že se nezapojí do cenové války o Zentivu.

Finanční ředitel Petr Šulc řekl, že firma by mohla do tří let uskutečnit další akvizici, nevyloučil ale, že by firmu mohl převzít některý z větších rivalů. Nyní Zentiva v odvětví hledá partnera, s jehož pomocí by mohla posílit vliv na cílových trzích. V úvahu ale připadá rovněž volnější forma spolupráce, tedy nikoli hned fúze.

"Partnerství s některou (farmaceutickou) společností, a to v jakékoli podobě, je přesně to, o co usilujeme. Za tři roky bude Zentiva určitě součástí něčeho většího," řekl Šulc. V každém případě prý bude konsolidace pokračovat.

Loni Zentiva koupila 75 procent akcií ve společnosti Eczacibaşi Generic Pharmaceuticals, což je třetí největší výrobce léků v Turecku. Zentivě se tím na určitou dobu vyčerpala kapacita k dalším akvizicím, podle Šulce už to ale dnes není problém.

Skupina Sanofi-Aventis je největším akcionářem Zentivy a drží v ní téměř čtvrtinový podíl. PPF spolu s partnerskou italskou pojišťovnou Generali ovládá 19,2 procenta akcií firmy, dalších 7,6 procenta akcií má společnost Fervent Holdings ze skupiny J&T. Management a zaměstnanci firmy mají šestiprocentní majetkový podíl, zbývajících 42,4 procenta patří ostatním institucionálním a soukromým investorům.

Zentiva, které patří na českém trhu léků největší podíl, se zaměřuje na výrobu generik. To jsou levnější kopie originálních léků, kterým vypršela patentová ochrana. Zentiva zaměstnává více než 6000 lidí a má výrobní závody v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Turecku. Akcie společnosti se obchodují na londýnské a pražské burze.

Skupina Sanofi-Aventis vznikla v srpnu 2004, když společnost Sanofi-Synthélabo převzala svého největšího rivala Aventis. S tržním podílem přes pět procent je jednou z největších světových farmaceutických skupin a evropskou jedničkou. Firma se sídlem v Paříži zaměstnává zhruba 100.000 lidí ve stovce zemí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK