Tento krok má firmě, která se z Česka postupně rozrostla na Slovensko, do Rumunska a Turecka, přinést jasnější styl vedení a lépe roztřídit finanční toky mezi jednotlivými státy. Má také jasně vymezit odpovědnost za hospodářské výsledky, které byly v Česku a Rumunsku v posledním roce výrazně horší a které s padající cenou akcií vedly ke dvěma zatím neúspěšným pokusům o převzetí společnosti, píše MfD.
Do nově vytvořené Zentiva Group podle deníku přechází z české Zentivy firemní vedení, finance a další administrativa, majetkové podíly v zahraničních pobočkách a další majetek oceněný na 7,5 miliardy korun. V Zentiva, a.s. zůstane místní výroba, vývoj, prodej a marketing.
Domácí farmaceutická jednička se zaměřuje na výrobu generik, což jsou levnější kopie originálních léků, kterým vypršela patentová ochrana. Akcie společnosti se obchodují na londýnské a pražské burze.
Vedení Zentivy na středeční mimořádné valné hromadě odmítlo nabídku od francouzské farmaceutické společnosti Sanofi-Aventis, která Zentivu ohodnotila na 40 miliard korun. Podle generálního ředitele Zentivy Jiřího Michala cena podstřeluje pozice a budoucí možnosti firmy. První nabídku od PPF Group Petra Kellnera, která byla o desetinu nižší, odmítla Zentiva již dříve, připomíná Mladá fronta Dnes.