Místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Marcela Kubínková řekla, že se odboráři o svém dalším konkrétním postupu rozhodnou až po říjnové tripartitě. Kubínková očekává, že v případě nepřijetí navrhovaných změn se koncem letošního roku nebo počátkem příštího uskuteční velké protestní akce.
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) již dříve uvedl, že chystaná novela zákona bude koncepční. Má sice směřovat k "více liberálnímu a flexibilnímu trhu práce", přesto podle něj údajně nehrozí, že by podle ní zaměstnanci neměli dostatečnou ochranu.
"Navrhované znění je velice liberální na úkor zaměstnance, nezajišťuje mu dostatečnou ochranu v pracovně-právních vztazích," míní Kubínková. Podle ní současná vláda k požadavkům odborářů dosud nikdy dostatečně nepřihlížela. "Máme obavy, že věcné záměry, které předkládáme, nebudou brány příliš v úvahu," konstatovala. "Samozřejmě, že pokud by k nim vůbec nepřihlédli, nelze vyloučit ostré protesty včetně generální stávky," dodala.
Někteří členové vlády včetně premiéra Mirka Topolánka (ODS) poukazují na to, že odbory jsou v Česku úzce propojeny s opoziční ČSSD. Například ČMKOS vede sociálnědemokratický senátor Milan Štěch, který bude v říjnu znovu kandidovat do Senátu. Skutečným důvodem, proč se odbory zviditelňují, jsou proto podle kabinetu blížící se volby do horní komory parlamentu a krajských zastupitelstev.
Odbory již v červnu uspořádaly hodinovou výstražnou stávku na protest proti vládním reformám, jíž se na mnoha místech Česka nějakou formou zúčastnilo podle odborářských předáků 985.000 lidí; práci na hodinu přerušilo přes 300.000 z nich.