Koupí ABN AMRO se RBS stala celosvětovou bankou a významně posílila postavení i ve střední a východní Evropě. Jak řekl generální ředitel RBS pro Českou republiku a Slovensko Anders Ljunggren, rozšíření přítomnosti dál na východ byl jeden z důvodů koupě ABN AMRO. "Střední a východní Evropa patří k našim prioritám," dodal.
RBS kvůli svému zaměření na velké klienty neplánuje v Česku budování rozsáhlé pobočkové sítě. "My si klienty vybíráme. Naši klienti do poboček nechodí," vysvětlil ředitel korporátního bankovnictví RBS pro ČR a Slovensko Martin Sauer.
Za nejzajímavější produkt své banky pro podnikové klienty označil Sauer služby v oblasti kurzových rizik. "Oblast kurzových rizik a zajišťování proti kurzovým rizikům, kde si myslím, že jsme jednička na trhu," řekl. K dalším možným službám zařadil platební styk nebo úvěrování. K možným klientům RBS v ČR Sauer zařadil ocelářské nebo obchodní společnosti, státní sektor a města. Doplnil, že RBS nehodlá financovat nemovitosti.
Na českém trhu na konci června působilo 37 bank, poboček zahraničních bank, mezi něž patřila i ABN AMRO Bank, a spořitelen. Většinu bank ovládal zahraniční kapitál. Banky v ČR za letošní pololetí v součtu vydělaly 26,6 miliardy korun, což bylo o 19 procent více než ve stejném období loňského roku.
V zahraničí naopak řada bank včetně RBS doplácela na dopady globální hypoteční a finanční krize. RBS v prvním pololetí prodělala 691 milionů liber, přes 21 miliard korun, po zisku 5,1 miliardy před rokem. Vykázala tak jednu z největších ztrát v britské podnikové historii. Výsledky jen za český trh RBS nezveřejňuje.
ABN AMRO, která působila na českém trhu od roku 1991, se v Česku například podílela na prodeji vlastnického podílu v automobilce Tatra, akvizici čerpacích stanic ExxonMobil nebo vydání státních eurodluhopisů. Patří také k předním obchodníkům s dluhopisy na pražské burze.
ABN AMRO v minulosti v Česku poskytovala i penzijní připojištění, správu majetku nebo produkty kolektivního investování a obchodovala s akciemi.
Tomáš Zimmermann dvd