Průzkum se konal od července do listopadu 2007 ve 27 státech. Zúčastnilo se ho kolem 18.000 osob. Českou část vypracovala společnost GfK. Zapojilo se do ní 300 penzistů do 75 let a 300 zaměstnaných lidí od 25 let do důchodového věku.
Český důchodový věk patří v Evropě k těm nižším. Od 90. let se postupně prodlužuje každoročně o pár měsíců. Nyní muži chodí do penze v téměř 62 letech, bezdětné ženy v 60 letech a čtyřech měsících, matky dřív. Po roce 2030 by se mělo odcházet do důchodu v 65 letech.
Pracující Češi by nejraději šli do penze v 57 letech. Důchodci považují za ideální věk 58 let. Podobný názor mají Kanaďané a lidé na Novém Zélandu. Slováci by rádi chodili do důchodu ještě o rok dřív než Češi - pracující v 56 a penzisti v 58 letech. Poláci by rádi pracovali jen do 55 let, podle polských důchodců je ideální věk na penzi v 57 letech.
Podle děkana Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity Ladislava Rabušice, který se problematice stárnutí dlouhodobě věnuje, je zvyšování důchodového věku nezbytné. "I česká populace zažívá revoluci dlouhověkosti. Každá smrt před 90. rokem se začíná zdát předčasná," uvedl Rabušic. Podotkl, že s moderní medicínou a využitím kmenových buněk není nereálné, že by se lidé dožívali 120 let. "Je nelogické a v důchodové politice neracionální, aby se do důchodu chodilo stále ve stejném věku, když se život prodlužuje," dodal profesor Rabušic.
I když lidé žijí déle a jejich zdravotní stav je lepší než u předcházejících generací, přesto podle výzkumu víc než třetina Čechů a Češek jde do penze předčasně. Třetinu z těchto důchodců poslal na odpočinek zaměstnavatel. Přitom 62 procent zaměstnaných lidí by rádo v penzi dál pracovalo, v Praze a středních Čechách je to 74 procent.
Do práce chodí i 22 procent důchodců, v hlavním městě a středních Čechách pak 34 procent. České penzisty v aktivitě tak předstihli jen Japonci, kterých v penzi pracuje 28 procent. V Evropě si v průměru vydělává 11 procent důchodců. Stejně je tomu v USA či Německu. Důvodem pracovitosti českých seniorů nemusí být podle expertů ani tak jejich touha po uplatnění, jako spíš nižší příjmy.