Těžaři nevylučují poslání faktur Lesům ČR za zrušené tendry

04.09.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Hradec Králové 4. září (ČTK) - Některé menší lesnické firmy nevylučují, že státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) pošlou faktury za škody ze zrušených tendrů na lesnické práce. Část firem naopak tvrdí, že do sporu se státním podnikem nepůjde. Vyplynulo to z ankety ČTK. Požadavek o náhradu ve výši téměř pěti miliard korun zatím u LČR formou faktury uplatnila společnost CE WOOD a podle dnešní Mladé fronty Dnes fakturu státním lesům ve výši 1,2 miliardy korun poslala i firma Less. CE WOOD a Less jsou největšími firmami v oboru.

Podle prezidenta České asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH) Pavla Indry svědčí kroky obou firem o tom, že situace v lesích je velmi složitá a žádné řešení zatím nepřichází. ČAPLH podle něj žádná doporučení firmám pro zasílání faktur státním lesům dávat nebude. "Je na jednotlivých firmách, jak se rozhodnou," řekl. Nicméně nevyloučil, že nynější krok firmy Less by mohl spustit lavinový efekt. Například do později zrušeného tendru na lesní práce pro rok 2007 se přihlásilo 113 firem.

Lesy ČR fakturu firmy CE WOOD již dříve odmítly jako nedůvodnou. "Fakturu firmy Less jsme zatím nedostali. Reagovat budeme, až ji obdržíme," řekl ČTK mluvčí LČR Radek Drahný. Dodal, že problém zrušených tendrů z let 2004 až 2007 vytvořily předchozí managementy podniku.

O kompenzaci za škodu ze zrušených tendrů v letech 2005 a 2006 uvažuje společnost Lesy Beskydy. Společnost z Frýdlantu nad Ostravicí tehdy přišla o zakázky na lesnickou těžbu i pěstební činnost v šesti moravskoslezských lokalitách. "Podle našeho názoru Lesy ČR přestaly jednostranně plnit tendry z let 2005 a 2006, ačkoli nemají žádné rozhodnutí soudu o tom, že by tyto tendry byly neplatné. Proto kompenzaci zvažujeme," řekl ČTK ředitel společnosti Pavel Tejček. Na období 2008 až 2010 podle něho společnost získala v novém tendru LČR jednu zakázku. "Je to větší územní jednotka, takže jsme se dostali asi na polovinu objemu, který jsme měli původně," dodal ředitel.

Poškozena zrušením tendrů se také cítí rumburská firma Uniles. O tom, zda bude požadovat odškodnění, vedení firmy ještě nerozhodlo. "Ještě nejsme rozhodnutí, dáváme dohromady nějaké podklady," řekla ČTK technicko-personální ředitelka Ilona Sladká. Podle ní vedení firmy rozhodne v příštích měsících, nejspíše na podzim.

Poslání faktury LČR nevylučuje společnost Lesy Hluboká nad Vltavou. "Zatím nevím, bylo by předčasné to teď oznamovat, budeme o tom ale uvažovat," citovala MF Dnes předsedu Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství Miloše Baláka, který je zároveň ředitelem Lesů Hluboká. Případnou újmu podle Baláka mohou firmy nárokovat za vyhrané soutěže z let 2004 a 2005. Ty totiž Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nejdříve posvětil, následně však vydal zcela opačné stanovisko.

Lesní společnost Bečov se ke společnostem CE WOOD a Less nepřipojí přesto, že kvůli zrušeným tendrům přišla o značné částky. "To, co se nyní děje, nepovažujeme za prospěšné. Ještě více to destabilizuje situaci v lesním hospodářství," řekl jednatel firmy Petr Kužvart. Podle něho je také Lesní společnost Bečov příliš malá na to, aby se do takových aktivit pouštěla.

Pro dřevařskou společnost Forest Svitavy jsou státní lesy existenčním zákazníkem. I když v minulosti přišla o některé tendry a tratila tím vložené peníze do přípravy, proti Lesům ČR žádné kroky podnikat nebude, řekl ČTK ředitel firmy František Neznaj. "Rušili nám tendry, ale neděláme kvůli tomu nějaké kroky. Tohle je rozhodnutí majitele, tak si asi nemyslí, že by to k něčemu vedlo," řekl.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK