Největší burzy v Asii reagovaly na čtvrteční tříprocentní propad na Wall Street, který byl odezvou na nepříznivé zprávy z globální ekonomiky a z amerického pracovního trhu. "Investoři prodávají, jako by se světová ekonomika řítila do propasti. Je to přehnaná reakce. Trh je velmi nervózní z nadcházejících ekonomických dat, protože vyhlídky jsou nejisté," řekl agentuře Reuters Jošihiró Ito z japonské investiční společnosti Okasan Asset Management.
Akcie ve světě padají ve vlnách již déle než rok v důsledku hypoteční krize v USA a globální úvěrové krize. Tentokrát však již jejich místo v portfoliích investorů nenahrazují komodity jako ropa nebo zlato, jako tomu bylo donedávna; přednost dostávají typicky defenzivní investice jako hotovost, zejména měny s nízkými úroky jako japonský jen.
"Není to útěk ke kvalitě, je to prostě útěk," konstatoval Alan Ruskin z firmy RBS Greenwich Capital. Šéf největšího amerického dluhopisového fondu Pacific Investment Management (Pimco) Bill Gross označil úprk investorů z trhů za "finanční cunami" a vyzval vládu USA, aby se snažila výprodej cenných papírů zastavit.
Tokijský index Nikkei 225 dnes ztratil 2,8 procenta a klesl nejníže od 18. března. Akcie na burze v Hongkongu oslabily o 2,3 procenta na 17měsíční minimum a za celý týden ztratily více než šest procent. Index čínské burzy v Šanghaji klesl o 3,3 procenta na nové 20měsíční minimum.
Akcie v Austrálii dnes oslabily o dvě procenta. Index jihokorejské burzy v Soulu klesl o 1,55 procenta a za celý týden, poznamenaný prudkým odlivem investorů od korejské měny, oslabil o 4,7 procenta. Výrazně ztratily i akcie na Tchaj-wanu nebo v Indii.
Pokračoval také propad v Evropě. Dopoledne oslaboval evropský index FTSEurofirst 300 o 1,6 procenta. Ve čtvrtek západoevropské akcie ztratily 2,6 procenta, zčásti v reakci na to, že Evropská centrální banka snížila odhad ekonomického růstu a zvýšila odhad inflace. Pražská burza zahájila dnešní obchodování propadem o 2,4 procenta, před 11:00 se hlavní index pražské burzy propadal o téměř 4,1 procenta.