RICS: Náklady na solární kolektory se vrátí až za 100 let

05.09.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 5. září (ČTK) - Solární kolektory pro ohřev vody a vytápění jsou pro domácnosti jedním z nejméně rozumných způsobů šetření energie. Náklady na jejich pořízení a instalaci se mohou vrátit až za 100 let, to znamená, že bez vysoké dotace prakticky nikdy. Podle britského listu The Independent to spočítal Královský institut autorizovaných stavebních dozorců (RICS).

Respektovaná organizace, která působí v téměř 150 zemích světa, odhadla, že bez započítání proměnlivých vládních dotací se náklady na solární kolektor vrátí za 100 až 166 let. U fotovoltaických panelů k výrobě elektřiny zjistil ústav dobu návratnosti 50 až 100 let. Solární zařízení přitom mají maximální životnost do 30 let a pro průměrnou domácnost i v Británii jsou hodně drahé.

RICS doporučuje lidem, kteří chtějí ušetřit za energii, aby si izolovali byty, utěsnili okna a využívali úsporné žárovky. "Chtěli jsme sem vnést trochu reality, protože se v tom angažuje spousta misionářů. Ti tvrdí, že využíváním obnovitelné energie v domácnostech můžeme ušetřit peníze, to však u dnešních nemovitostí není pravda," řekl autor výzkumu RICS Joe Martin. Proti zjištění RICS ostře vystoupila lobby výrobců solárních panelů a Jeremy Leggett z organizace Solar Century označil výpočty institutu za "hrubě nezodpovědné".

Z různých způsobů šetření energie dopadly v hodnocení RICS nejhůře solární panely a silnější větrné turbiny. O něco lépe skončily menší větrné turbiny s výkonem 1,5 kilowattu, které by se splatily za 25 let. Naopak izolování zdí a celých bytů získalo hodnocení nejvyšší, protože se úsporami splatí do tří až pěti let.

Britská vláda, známá svou verbální podporou obnovitelných zdrojů, loni uštědřila těžkou ránu domácnostem, které si taková zařízení pořídily a u jejich návratností spoléhaly na dotace. Ministerstvo obchodu a průmyslu srazilo dotace na instalace těchto zařízení o 83 procent. Průkopníci solárních panelů na střechách si nyní stěžují, že kvůli tomu jsou teď tato zařízení dostupná jen bohatým.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK