Časopis ve vydání z 26. dubna 2001 otiskl na titulní straně Berlusconiho fotografii a přidal k ní otázku "Proč je Silvio Berlusconi nezpůsobilý vést Itálii?"
The Economist Berlusconiho mimo jiné obvinil ze střetu zájmů, analyzoval jeho obchodní impérium a podrobně vyjmenoval soudní žaloby, které byly na politika podány. Článek vyšel krátce před volbami, v nichž Berlusconi zvítězil.
"(Argumenty časopisu The Economist) plně spadají do práva na kritiku, které garantuje článek 21 ústavy," uvedl milánský soudce Angelo Ricciardi. Berlusconiho právník se zatím k rozsudku nevyjádřil.
Verdikt ale zřejmě nijak zásadně nezmírní kritiku, kterou Berlusconi často adresuje médiím i italské justici. Premiér je přesvědčen, že od nástupu do politiky začátkem 90. let se stal nespravedlivým terčem jak v médiích, tak na soudech.
Reuters poznamenává, že když The Economist o Berlusconim píše, opakovaně vydává kritické články. Berlusconi ovládá rozsáhlé obchodní impérium, jehož součástí je například televize, nakladatelství, produkční společnost nebo fotbalový tým A.C. Milán.
V roce 2006 se Berlusconi snažil o znovuzvolení, ale neuspěl. The Economist krátce před volbami opět vydal článek ostře kritický zaměřený proti politikovi a na titulní straně k Berlusconiho fotografii přidal větu "Basta, Berlusconi" ("Tak dost, Berlusconi"). Bezprostředně před volbami pak časopis čtenářům sdělil, že Berlusconi "stále není způsobilý" k tomu, aby vedl Itálii.
V červenci časopis premiéra a konzervativního miliardáře v jedné osobě obvinil, že třetí funkční období v roli premiéra využívá převážně k tomu, aby prosazoval své "osobní a podnikatelské zájmy". Politika pak karikoval jako římského císaře Nera.