Růst spotřebitelských cen v srpnu zpomalil na 6,5 procenta

08.09.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 8. září (ČTK) - Meziroční inflace v srpnu zpomalila na 6,5 procenta z červencových 6,9 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ekonomové očekávali snížení na 6,6 procenta. Meziměsíční pokles spotřebitelských cen o 0,1 procenta způsobilo zejména zlevnění v oddílech potravin a nealkoholických nápojů a dopravy.

"Ukazuje se tak, že inflace začíná pomalu a jistě klesat a její pokles se navíc ještě v dalších měsících značně urychlí, aby na konci roku skončila v blízkosti pětky. Prostor pro příznivější vývoj tu rozhodně je, otázkou je, jak se k němu postaví obchodníci v situaci slabé domácí poptávky," uvedl analytik ČS0B Petr Dufek.

Mezi potravinami zpomalil především růst cen ovoce na 3,7 procenta ve srovnání se stejným obdobím loni; dále pak masa na 4,4 procenta, vajec na 13,3 procenta a sýrů na 10,5 procenta. Ceny pohonných hmot rostly o 5,2 procenta, což je nejnižší meziroční nárůst od října 2007. Zdražování benzinů se pohybovalo v srpnu v rozmezí dvou až 3,6 procenta, zatímco u motorové nafty bylo o 17,2 procenta. U cen tabákových výrobků zpomalil meziroční růst na 8,9 procenta, uvedl ČSÚ.

Výrazně největší vliv na růst cenové hladiny měly i nadále ceny bydlení, kde vzrostly ceny zemního plynu meziročně o 27,7 procenta, elektřiny o 9,5 procenta, tepla a teplé vody o 11,2 procenta, tuhých paliv o 19,4 procenta. Čisté nájemné vzrostlo o 15,4 procenta. V bytech s regulovaným nájemným vzrostlo nájemné o 23,5 procenta a v bytech s tržním nájemným o 3,3 procenta.

V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje se zvýšily ceny pekárenských výrobků a obilovin meziročně o 22,5 procenta. Ceny mouky byly vyšší o 61,6 procenta, rýže o 56,9 procenta, běžného pečiva o 30,1 procenta a chleba o 21 procent. V oddíle pošty a telekomunikace klesly ceny mobilních telefonů a ceny telefonických a telefaxových služeb vlivem komerčních slev mobilních operátorů.

Meziměsíční pokles spotřebitelských cen o 0,1 procenta ovlivnilo zejména snížení cen zeleniny včetně brambor o 11,9 procenta a ovoce o 7,1 procenta. Ceny brambor klesly o 17,6 procenta. V dopravě klesly ceny pohonných hmot o 3,1 procenta. Cena benzinu Natural 95 byla nejnižší za poslední čtyři měsíce a cena nafty za poslední tři měsíce.

Opačný vliv na vývoj cenové hladiny mělo další zvýšení cen tabákových výrobků o 2,9 procenta vlivem zvýšení spotřební daně od ledna 2008.

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen 27 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v červenci 4,4 procenta, což je o 0,1 procentního bodu více než v červnu. Nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku (o 16,5 procenta) a Bulharsku (o 14,4 procenta), nejméně v Nizozemí (o tři procenta). Na Slovensku zrychlil cenový růst na 4,4 procenta.

Podle předběžných výpočtů klesl v ČR meziměsíčně harmonizovaný index spotřebitelských cen v srpnu o 0,3 procenta, meziročně zpomalil na 6,2 procenta. Bleskový odhad Eurostatu pro eurozónu byl 3,8 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK