Havlíčkobrodský Pleas zavře provozy v Chotěboři a Čáslavi

08.09.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Havlíčkův Brod 8. září (ČTK) - Textilní podnik Pleas uzavře k letošnímu 30. listopadu své dva závody v Chotěboři a v Čáslavi, v nichž celkem pracuje přes 200 lidí. Největší výrobce prádla v Česku přitom už letos zavřel tři jiné provozy. Na začátku tohoto roku Pleas zaměstnával 1500 lidí v sedmi závodech. Podle informací, které dnes ČTK poskytlo vedení firmy, bude výroba nadále zachována pouze v Havlíčkově Brodě a Polné. V těchto dvou závodech bude dohromady pracovat asi 950 lidí.

K uzavření konfekčních filiálek v Čáslavi a Chotěboři vede podle tiskové zprávy představenstva negativní vývoj kurzu české koruny a s tím spojené rostoucí mzdové náklady. Firma má nyní přebytek výrobních kapacit. Pleas, a.s., vyrábí denní a noční prádlo a je součástí nadnárodní skupiny Schiesser Group AG. Podle starších údajů firmy se do zahraničí vyváží kolem 90 procent produkce.

V červenci skočily první dva provozy Pleasu, a to v Milevsku a v Boskovicích, které celkem zaměstnávaly 190 lidí. V závěru srpna byl uzavřen také závod v Lukách nad Jihlavou se 110 pracovníky. V Chotěboři na Havlíčkobrodsku je zaměstnáno 120 lidí; dělnice dostaly nabídku dojíždět do Pleasu v přibližně 17 kilometrů vzdáleném Havlíčkově Brodě. Čáslavský závod dává práci zhruba stovce lidí.

Na Havlíčkobrodsku hledalo koncem srpna práci zhruba 2100 lidí. Míra nezaměstnanosti v tomto regionu činila 4,3 procenta a byla o jedno procento nižší než průměrná nezaměstnanost v celé zemi. Podle Martina Kouřila z havlíčkobrodského úřadu práce je po šičkách stále poptávka. "Ale firmy, které šijí, čelí obrovské konkurenci levného textilu ze zahraničí," upozornil. Podle chotěbořského starosty Tomáše Škaryda je pro město a jeho okolí uzavření závodu nepříjemné kvůli tomu, že jde hlavně o místa pro ženy. V regionu, zaměřeném na strojírenský a dřevozpracující průmysl, mají ženy podstatně menší šanci najít nové uplatnění.

Podle Českého statistického úřadu fungovalo loni na Vysočině 11 větších výrobců textilií a textilních a oděvních výrobků, kteří celkem zaměstnávali 3270 lidí. Letos v červenci ohlásil ukončení výroby pelhřimovský Alfatex Móda, jeho více než 170 zaměstnanců bude propuštěno koncem září. Vedení firmy uvedlo, že likvidaci závodu nezpůsobil nedostatek zakázek, ale to, že při současném kurzu české koruny se výroba nevyplácí.

Kvůli silné koruně, stoupajícím nákladům a silné asijské konkurenci má řadu let potíže celý tuzemský textilní průmysl. Řada podniků zkrachovala nebo omezila výrobu. Loňské výsledky sice naznačovaly možné zlepšení situace v tomto oboru, v letošním prvním pololetí ale opět nastal propad tržeb. Loni skončil závod Tiba, propouštět a omezovat výrobu musel také Lanatex, Slezan a Tylex.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK