ROZHOVOR-ČR jedná s Ruskem o přímých dodávkách ropy

09.09.2008 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Jana...

...Mlčochová

Ruská vláda navrhuje zrušit zprostředkovatele ropných dodávek do České republiky, aby zvýšila transparentnost obchodů, uvedl v úterý zmocněnec Ministerstva zahraničí pro energetickou bezpečnost.

Václav Bartuška, velvyslanec pro energetickou bezpečnost, řekl v úterý během energetické konference agentuře Reuters, že vláda ruskou iniciativu vítá a jedná o ní.

V červenci ruské dodávky ropy ze dne na den bez varování klesly krátce poté, co Česko podepsalo se Spojenými státy smlouvu o umístění protiraketového radaru v Brdech.

Objem dodávek klesl zhruba na polovinu z obvyklých 500.000 tun měsíčně a načasování vyvolalo spekulace, že jde o odplatu za podpis smlouvy, se kterou Rusko nesouhlasí. Ruská strana však tvrdila, že došlo k zádrhelu při obchodování přes prostředníky.

Za dodávky je zodpovědná společnost Tatněft <TATN3.MM>.

Bartuška uvedl, že Rusko se nyní zajímá o obchodování přímo s českým státem.

"(Ze strany Ruska) existuje zájem jednat konkrétně se státem," řekl Bartuška Reuters.

"Chtějí odbourat prostředníky. Jsou to ruští občané a ruské firmy, které jsou registrované v daňových rájích celého sveta a my často ani neznáme jejich jména," řekl dále.

Bartuška nechtěl sdělit další podrobnosti s tím, že jednání jsou teprve v začátcích.

"Myslím, že to je snaha Ruska situaci zpřehlednit," dodal s tím, že předpokládá, že Rusko nabídne podobné jednání i dalším zemím.

Většinu z celoroční spotřeby ropy ve výši 7,7 milionů tun zabezpečuje Česká republika z ruského ropovodu Družba, v případě potřeby však může využít i ropovod z německého Ingolstadtu.

CENOVÁ POLITIKA

Bartuška také uvedl, že by rád vnesl větší transparentnost do procesu, jak Evropská unie vyjednává ceny dodávek ropy a zemního plynu z Ruska.

Byl by to první krok v utváření energetické politiky EU a jeden z programových bodů českého předsednictví, které začne v lednu.

"Všichni v EU - až na pár výjimek - mají zájem na nějaké společné politice," řekl Bartuška.

Evropské státy by si podle něj měly vyměňovat informace o cenách ropy a zemního plynu, za které obchodují s Ruskem.

"Základ je přestat si lhát, za kolik nakupujeme suroviny," řekl Bartuška. "Chci interní zpřístupnění dat, bez toho nemůže být žádná jednotná politika."

(Přeložila: Petra Vodstrčilová; Editoval: Jan Korselt)

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

Jan Korselt  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK