Hustota čerpacích stanic v Česku je nejvyšší ve střední Evropě

09.09.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. září (ČTK) - Hustota veřejných čerpacích stanic v Česku je nejvyšší ve střední Evropě. V přepočtu na obyvatele má český řidič k dispozici dvakrát více stanic než například v Německu. Za Českem zaostává také Polsko, Maďarsko nebo Slovensko. Jedině v Rakousku mají řidiči srovnatelné množství čerpacích stanic jako v Česku. Vyplývá z údajů Společenství čerpacích stanic ČR.

Na českém trhu panuje vysoce konkurenční prostředí. Společnosti provozovaly ke konci loňského roku 3610 veřejných čerpacích stanic a k tomu dalších téměř tři tisíce neveřejných, které patří různým dopravním nebo zemědělským podnikům. Neobsazených míst vhodných k výstavbě nových čerpacích stanic je tak málo. Zahušťování ve smyslu nové výstavby je tedy již spíše ojedinělé. "Příležitosti nicméně vidíme na nových úsecích dálnic a rychlostních komunikací nebo na nově stavěných obchvatech měst," dodala tisková mluvčí Benziny Blanka Růžičková.

Naopak akvizice a "přebarvování" lze očekávat v poměrně silné míře. Shell a Benzina nyní intenzivně pracují na franchisingových projektech, kdy stanice zůstává v majetku původního majitele, který ji ale provozuje pod firemní značkou.

Mezi největší akvizicí v posledním období patří převzetí 42 čerpacích stanic Jet ropnou společností Lukoil CR. Síť čerpacích stanic patřících Lukoilu v současné době pokrývá asi 1,7 procenta tuzemského trhu a asi čtyři procenta obratu čerpacích stanic. Podle manažera logistiky a velkoobchodu. Jiřího Gembčíka chce společnost v budoucnu na trhu dosáhnout desetiprocentního podílu.

Mezi největší hráče na českém trhu čerpacích stanic patří Benzina s 333 čerpacími stanicemi, OMW (220), Čepro (196 stanic EuroOil), Shell ČR (175) a Pap Oil (140). Tyto společnosti drží zhruba čtvrtinový podíl na trhu. Společnosti se v současné době zaměřují hlavně na rozšíření a zkvalitnění nabízeného sortimentu a služeb pro motoristy. Většinou v rámci rebrandingu.

Zbylí provozovatelé provozují maximálně 100 čerpacích stanic. Patří zde například Agip (70 stanic), Robin Oil (69) nebo Slovnaft (30) a celá řada dalších vlastníků.

Specifickou skupinu provozovatelů čerpacích stanic tvoří řetězce velkých zahraničních obchodních společností (Ahold, Tesco, Makro a Globus). Jejich 62 čerpacích stanic odpovídá téměř 1,5 procentu tržního podílu.

Tuzemské čerpací stanice mají velmi dobrou úroveň opatření k bezpečnosti a požární ochraně. Z hlediska ochrany životního prostředí patří české stanice podle předsedy představenstva Společenství čerpacích stanic ČR Ivana Indráčka ke špičce v Evropě. "Zvyšuje se však nárůst kriminální činnosti u stanic jako je přepadení a újezdy bez zaplacení natankovaných pohonných hmot," dodal generální sekretář České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Miloš Podrazil.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK