Nový těžební limit nahrazuje dosavadní strop 29,67 milionu barelů denně, vedle snížení produkce je v něm však také započítán odchod Indonésie z kartelu a přijetí Angoly a Ekvádoru. Prezident OPEC Šakíb Chelíl na tiskové konferenci oznámil, že v konečném výsledku znamená rozhodnutí omezení těžby o 520.000 barelů denně.
Chelílův odhad omezení těžby je založen na skutečné produkci, nikoli na stanovených limitech. Odhaduje se, že OPEC v poslední době těžil zhruba 790.000 barelů nad dohodnutým limitem, protože Saúdská Arábie, největší vývozce ropy na světě, v červenci v reakci na rekordní ceny výrazně zvýšila produkci.
Rozhodnutí bylo překvapivé, protože ministři se před úterní schůzkou vesměs klonili k tomu, aby celková těžební kvóta zůstala zatím zachována. Uváděli přitom, že nabídka s poptávkou jsou nyní v rovnováze. Se zachováním těžby se zdáli být smířeni i "jestřábi" jako Írán a Venezuela, kteří většinou prosazují kroky vedoucí k co nejvyšším cenám.
Ministři však také vyjadřovali obavy z budoucího přebytku ropy na trhu. Musel je také znepokojit prudký pokles cen, které z červencového maxima nad 147 dolary za barel klesly k nynější úrovni kolem 100 dolarů a těsně před schůzkou dokonce ropa Brent sestoupila pod 100 dolarů. Část poklesu posledních dvou měsíců byla sice projevem splasknutí spekulační bubliny na trhu komodit po prudkém růstu kurzu dolaru, zčásti však byl pokles motivován snižováním poptávky ve vyspělém světě, kde i kvůli drahé ropě výrazně ochabuje ekonomický růst.
Prezident Chelíl před schůzkou upozornil, že situace na trhu se bude pro producenty ropy zhoršovat, a naznačil tak, že by OPEC měl do konce roku přikročit k omezení těžby. "Do konce roku budeme mít přebytek nabídky," řekl Chelíl. Budoucí přebytek ropy na trhu odhadl na půl milionu až 1,5 milionu barelů denně.
Cena americké ropy v noci nejprve klesla až o dolar, po rozhodnutí OPEC však ztráty smazala a začala růst. Ráno v Asii byla asi půl dolaru nad úterním závěrem a barel ropy stál kolem 103,75 dolaru. Severomořská ropa Brent, která v úterý poprvé od počátku dubna sestoupila pod 100 dolarů, oživila ke 101 dolarům.
Analytici uvádějí, že kartel vyslal trhům jasný signál určující neformální cenové minimum. "Rozhodně to ukazuje, že OPEC se nebojí bránit úroveň 100 dolarů," řekl agentuře Reuters Jonathan Kornafel z firmy Hudson Capital Energy.
Někteří analytici však vyjadřují pochyby, zda bez detailního rozpisu nových kvót pro jednotlivé země se snížení těžby uskuteční v tom rozsahu, jak OPEC plánuje. Někteří také označili omezení těžby za mírné, vzhledem k tomu, že existují silná rizika poklesu světové poptávky. "Nemyslím si, že toto snížení může na ropném trhu zastavit trend poklesu," řekl Susumu Ogasawara z tokijské Ace Koeki.
Kvůli oslavám muslimského svátku ramadán se schůzka konala až v nočních hodinách. Zasedání je prvním pravidelným setkáním ministrů OPEC od března. Další schůzka OPEC se bude konat v prosinci v Alžíru.