"Jde o technickou korekci, v podstatě o výměnu uhlí za uhlí," uvedl Říman. To potvrdil i ministr životního prostředí Martin Bursík, podle kterého nejde o prolomení limitů, nýbrž o jejich korekci a opětovné uzavření. Bursík dodal, že změna bude takzvaně CO2 neutrální, tedy že nedojde ke zvýšení emisí oxidu uhličitého.
Limity z roku 1991 v Dolech Bílina předpokládají hranici hornické činnosti ve vzdálenosti 250 metrů od obce Braňany, kde žije 1178 obyvatel. Linie těžby se však posunula na žádost obce o zhruba 400 metrů dále od Braňan, čímž SD přišly o 31,8 milionu tun uhlí. Stát jim nyní korekcí stejné množství uhlí nahradí v jiné lokalitě, kterou ministři označili za "zemi nikoho".
Návrh vychází ze studie bývalého ministra životního prostředí a jednoho z autorů návrhu platných limitů Ivana Dejmala. Proti nebyli ani členové sněmovního hospodářského výboru, kteří navštívili Doly Bílina letos v květnu.
O prolomení limitů usiluje i soukromá společnost Mostecká uhelná (MUS). V jejím případě ale pokračování těžby hnědého uhlí v lomu ČSA ohrožuje obce Horní Jiřetín a sousední Černice na Mostecku s 1917 obyvateli. V referendu před třemi lety se drtivá většina voličů vyslovila proti rozšíření těžby, a tedy pro zachování svých domovů.