Průzkumu, který uspořádala Americká obchodní komora, Svaz průmyslu a dopravy, Hospodářská komora, Česko-německá obchodní a průmyslová komora, Nordická obchodní komora a Nizozemská obchodní komora, se v srpnu 2008 zúčastnilo 426 společností z oblasti výroby, služeb, logistiky, nemovitostí a turistického ruchu. Dvě třetiny těchto firem mají roční obrat nad 100 milionů korun.
"Průzkum jasně prokazuje, že prudké posílení koruny se nedotklo jen několika oborů, ale dopadlo v podstatě na celou českou ekonomiku. V posledním měsíci se situace mírně zlepšila, ale i tak bude na konci roku počítání ztrát a z nich plynoucí důsledky pro tuzemské společnosti velmi bolestivé," uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Martin Jahn.
Některé společnosti se tak musí stále více zaobírat myšlenkami na nepopulární kroky. Každá pátá firma již byla kvůli pevné měně nucena zastavit výrobu některých produktů či poskytování části služeb. Varovné jsou i plány firem na propouštění či dokonce na částečný či úplný odchod z Česka.
Společnosti se podle viceprezidenta Americké obchodní komory a generálního ředitele společnosti Tatra Ronalda Adamse obávají, že si koruna v současném ekonomickém prostředí nemůže udržet svoji minulou stabilitu. Skutečnost, že jedna ze čtyř výrobních společností zvažuje přesun výroby, je prý znakem toho, že to společnosti nepovažují za dočasný problém. "Minimálně to znamená, že nestabilita měny opožďuje investice a rozšíření, což znamená pomalejší růst. V horším případě může koruna urychlit začarovaný kruh ztráty pracovních míst a nižšího daňového příjmu," podotkl Adams.
Skutečnost, že stále není znám termín zavedení eura v ČR, vnímají zástupci podniků jako vážný problém, který se negativně odráží na fungování tuzemských podniků, jež obchodují s evropskými partnery. "Každá časová prodleva či odklad v přijetí eura tento stav jenom prohlubuje. V minulosti jsme proto několikrát apelovali na odpovědné vládní představitele k urychlení reforem, jež by umožnily brzké přijetí eura a o stanovení časového harmonogramu jeho přijetí," upozornil prezident Hospodářské komory Petr Kužel.
Nejlepším způsobem, jak ovlivnit kurz české měny, by podle většiny respondentů bylo právě přistoupení ke společné evropské měně. Jak významné ztráty může pevný kurz firmám způsobit, dokládá příklad společnosti Škoda Auto. "Ve srovnání s prvním pololetím 2007 je náš aktuální provozní výsledek za první pololetí 2008 zatížen kurzovými efekty za asi 2,3 miliardy Kč. Tak radikální zpevnění spojené s neexistencí termínu pro přijetí eura již začíná ohrožovat nové firemní investice v ČR," řekl ředitel vnějších vztahů Škoda Auto Radek Špicar.