"Musíme jednat rychle a přijmout rozhodnutí, přestože miliarda eur potravinovou krizi nevyřeší," řekl španělský europoslanec a člen parlamentního rozvojového výboru Josep Borrell.
Plán pomoci schválila Evropská komise. Ještě ho ale musejí podpořit europoslanci a členské země. Peníze by měly jít z nevyčerpaných prostředků z unijního rozpočtu pro zemědělství. Část pomoci by měla směřovat přímo na nákup potravin, další by měla podpořit pěstování zemědělských plodin. Rozvojovým zemím by měla pomoci řešit současné potíže způsobené rekordně vysokými cenami potravin a ropy.
Dosud ale panují nejasnosti ohledně způsobu, jakým bude pomoc poskytnuta. Nerozptýlilo je ani dnešní setkání europoslanců se zástupci klíčových agentur OSN. Podle agentury Reuters navíc některé země, zejména Německo, mají s pomocí problém, protože nevyčerpané prostředky z unijních fondů se obvykle vracejí členským státům. Převedení peněz jinam by proto podle nich nemuselo být legální. Europoslanci budou o návrhu jednat příští měsíc. Kdy o plánu budou diskutovat příslušní ministři členských zemí, zatím není jasné.
Vysoké ceny potravin, za nimiž stojí z velké části navýšení poptávky v nejlidnatějších a rychle se rozvíjejících zemích jako je Čína a Indie, mají letos dopad na stovky milionů lidí. V některých státech způsobily i nepokoje a nestabilitu.