Spor vznikl kvůli dodávce a montáži ocelové konstrukce na terminál hromadné dopravy v Hradci Králové. Firma IPE 300 prý od Strabagu za dodávku nedostala sjednaných 22 milionů korun, a tak na něj v polovině července podala insolvenční návrh. Podle údajů IPE 300 v insolvenčním rejstříku to bylo osm měsíců po lhůtě splatnosti příslušných faktur.
"Zpětvzetí insolvenčního návrhu navrhovatelem a následné rozhodnutí soudu prokázalo, že se společnost nenachází v úpadku a její hospodářská situace je stabilní," uvedl předseda představenstva Strabagu Jiří Svoboda. Firma IPE 300, z jejíhož podnětu bylo řízení proti Strabagu zahájeno, se tak prý pokusila zneužít insolvenční zákon za účelem vymáhání úhrady sporných pohledávek.
Zneužití zákona však IPE 300 odmítá. "Nemyslíme si, že byl insolvenční zákon z naší strany zneužit, neboť společnost Strabag uhradila pohledávky nám i ostatním firmám, které vůči nim uplatňovaly platby evidentně starší než tři měsíce, po splatnosti. Tím bylo doloženo, že insolvenční řízení bylo oprávněné," řekl ČTK jednatel firmy Štěpán Folber.
"Insolvenční řízení jsme stáhli, protože jsme z jejich strany dostali uhrazenou značnou část našich pohledávek," podotkl jednatel IPE 300. Strabag údajně firmě zaplatil ještě v první polovině srpna přes 19,5 milionu korun z celkových 22 milionů, které vůči němu IPE 300 uplatňovala.
K 1. září se podle údajů z listiny o stažení insolvenčího návrhu přihlásilo s pohledávkou vůči Strabagu 28 věřitelů. Třetině z nich prý stavařská firma pohledávky v průběhu řízení uhradila.
Firma Afardon, která se zabývá montáží ocelových konstrukcí a byla také účastníkem insolvenčního řízení proti Strabagu, však svou pohledávku ve výši necelých šesti milionů korun dosud zaplacenou nedostala, řekl ČTK její představitel Jiří Pasterný. Společnost prý nyní o úhradě pohledávky se Strabagem jedná. Pokud bude neúspěšná, nevyloučil Pasterný obnovení návrhu na vyhlášení insolvence vůči Strabagu.
Česká pobočka rakouské skupiny Strabag patří do pětky největších stavebních společností v tuzemsku. Zaměstnává přes 2000 lidí a vlastní několik stavebních firem, jako brněnský Mittag nebo Prezipp, asi dvacítku kamenolomů, výrobce stavebních materiálů, obalovny a servisní podniky.