Aktuálně.cz: SPB Consortium žaluje kvůli IPB i nuceného správce

11.09.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 11. září (ČTK) - Švýcarská společnost SPB Consortium podle informací serveru Aktuálně.cz vede u Městského soudu v Praze spor za 40 miliard korun kvůli krachu IPB. Žalovaným je nucený správce banky Petr Staněk, tedy vlastně Česká národní banka, která nucenou správu zahájila, píše server. Jednání je nařízeno na pondělí, potvrdil to mluvčí pražského městského soudu Petr Kulawiak. Firma přitom již jeden spor v souvislosti s kauzou zkrachovalé IPB s Českou republikou zahájila; u Městského soudu v Brně se domáhá 80 miliard korun.

Švýcarská společnost vstoupila do sporů kolem zkrachovalé IPB poté, co vykoupila spornou pohledávku z konkurzu IP Banky, nástupnické firmy po IPB. V rámci konkurzního řízení byly tehdy prodány tři kauzy. IPB skončila v úpadku poté, co na ni v červnu 2000 uvalila Česká národní banka nucenou správu a její aktiva odkoupila o pár dní později ČSOB.

První žalobu v roce 2001 podali akcionáři IP Banky na nucenou správu. Další v roce 2002 podalo představenstvo IP Banky, tehdy ovládané společností Nomura, na ČSOB pro neplatnost smlouvy o prodeji IPB. V prosinci potom byla podána žaloba na ČSOB a americkou banku JP Morgan kvůli ocenění IPB, v níž se nárok nakonec vyčíslil na 76 miliard korun. A v polovině roku 2003 se objevila žaloba na antimonopolní úřad o 80 miliard, připomíná server.

Žaloba na ČSOB a JP Morgan byla londýnským tribunálem zamítnuta. Zbylé kauzy byly jako budoucí pohledávky prodány v rámci konkurzního řízení IP Banky. Žalobu na ČSOB koupila slovenská společnost Global Factoring ve veřejné dražbě v roce 2004 za více než sto milionů. Zbylé spory se státem šly cestou výběrového řízení. A prodány byly správkyní konkurzní podstaty až ke konci listopadu 2006, jen pár dní před uzavřením smíru s Nomurou.

Ve sporu o 80 miliard korun kvůli postupu antimonopolního úřadu švýcarská firma podle dnešních informací nabídla ministerstvu financí mimosoudní řešení. Ministerstvo financí však ČTK sdělilo, že jej zatím nikdo nekontaktoval

Podle některých médií stojí za SPB český podnikatel. Zdroje deníku Aktuálně.cz tuto teorii podporují. Podle nich jsou tato aktiva pro zahraniční subjekty nezajímavá a švýcarská firma je tak jen prostředníkem pro českého vlastníka. Česká společnost Deredes zabývající se správou pohledávek, která SPB Consortium v Česku zastupuje, ale tvrdí, že SPB vlastní zástupci finančních trhů americké skupiny Lorem Ipsum.

Do roku 2006 vedl stát řadu soudních sporů s bývalým majitelem IPB, japonskou společností Nomura. Japonská banka původně požadovala až 40 miliard korun. Česko naopak v jiné arbitráži po Nomuře chtělo 111 miliard korun jako náhradu škody, již Nomura údajně způsobila tím, že se podílela na krachu IPB. V roce 2006 ČR arbitráž s Nomurou prohrála, výše částky ale nebyla určena. V listopadu 2006 Česko podepsalo s Nomurou smír, podle kterého měla výše odškodnění činit nula až sedm miliard korun. Nakonec Česká republika Nomuře zaplatila 3,6 miliardy korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK