"Dlouhodobá prognóza v současnosti ukazuje, že ceny se udrží nad úrovní 75 eur (za MWh)," řekl Novák. Dodal, že žádný dramatický pokles cen se zřejmě čekat nedá. "Vliv ropy a zemního plynu je vzhledem k rostoucí poptávce (po elektřině) a vlivu uhlí stále méně významný," řekl. Světové ceny ropy za poslední dva měsíce klesly zhruba o třetinu z tehdejšího rekordního maxima 147 dolarů za barel a nyní se pohybují kolem 100 dolarů.
Ceny elektřiny v České republice a ostatních středoevropských zemích se v posledních letech vyhouply na německou úroveň. Nedosahují však úrovně cen v některých zemích východní Evropy a Balkánu, kde elektřina v důsledku omezených výrobních kapacit a výrazného vzrůstu poptávky silně zdražila. Elektřina v základním zatížení v Německu s dodávkou v příštím roce se nyní obchoduje za necelých 79 eur za MWh.
Hlavním motorem budoucího růstu ziskovosti ČEZ by podle Nováka mělo být snižování nákladů a zvyšování produkce jaderných elektráren. "V budoucích letech čekáme, že růst zisků nebude plynout jen z cenového vývoje, ale i ze zvýšené efektivnosti." řekl. Omezovat náklady pomáhají ČEZ jeho vlastní uhelné zdroje, které firmě umožňují vyrovnávat se lépe s výkyvy světových cen komodit, řekl Novák.
Čistý zisk ČEZ v pololetí meziročně vzrostl o 38 procent na 29 miliard korun díky dražší elektřině a vyššímu podílu její výroby z jádra. Tržby meziročně vzrostly o 8,7 procenta na 90,4 miliardy korun. Pro celý letošní rok firma očekává zisk 48,6 miliardy korun z loňských 42,8 miliardy korun.