Pod tlakem situace na zahraničních trzích téměř 42 procent firem hovoří o omezení investic. Redukci výroby produktů či omezení poskytování služeb zvažuje zhruba 30 procent tuzemských firem. Takřka čtvrtina firem pak vidí jako východisko ze současné situace podniku snižování počtu pracovníků.
Výsledky ankety jsou podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Míla i výzvou k tomu, aby byly dokončeny nastartované reformy v co nejkratším čase. "Řadu let poukazujeme na nezbytnost flexibilního trhu práce, který by firmám umožnil zaměstnávat více pracovníků v době výraznějšího ekonomického růstu a naopak poskytnul možnost efektivně řídit mzdové náklady v době, kdy nastupuje recese," uvedl Míl.
Největší hrozbou pro tuzemské podnikatele jsou výkyvy koruny. Tento faktor má podle firem na jejich podnikání daleko větší dopady, než růst mezd či zvyšování cen energií. Téměř 82 procent firem se domnívá, že přijetí eura je východiskem pro řešení problematiky rozkývaného kurzu koruny, což podnikání přinese pozitivní efekt.
Koordinátor příprav zavedení eura v ČR Oldřich Dědek dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce připustil, že absence termínu přistoupení k evropské měně v letošním aktualizovaném plánu zavedení eura znamená, že Česko by mohlo vstoupit do eurozóny nejdříve v roce 2013.
Ankety se zúčastnilo 1600 členských firem Svazu průmyslu a dopravy ČR. Na anketní otázky odpovědělo 211 subjektů. Ty však reprezentují mnohem vyšší počet firem, protože na anketu odpověděly souhrnně i některé členské svazy a asociace. Na otázky odpovídali zástupci členských firem z celého spektra odvětví z průmyslových podniků, z chemického a papírenského odvětví, z oblasti dopravy a logistiky a z dalších oborů.