"Velmi rád bych omezil mandatorní výdaje s názvem podpora stavebního spoření. Pokládal bych za reálné, aby žádná z forem odpovědného spoření, tedy spoření na bydlení, penzi či studium, nebyla oproti jiným zvýhodněna, jako je tomu nyní," řekl týdeníku Kalousek. Ministr sice vyloučil rušení státní podpory, podle informací Eura je ale i tato varianta ve hře.
Nyní stát dotuje spoření maximálně třemi tisíci korunami ročně. Spolu s úrokem jde o jednu z nejvýhodnějších forem ukládání peněz. Smlouvy o stavebním spoření uzavřené ještě před rokem 2004 mají maximální roční příspěvek dokonce 4500 korun. Výhody už nalákaly více než pět milionů Čechů. Letos stát předpokládá, že na podporách vyplatí kolem 15 miliard korun.
Zrušení i omezení dotací odmítá šéf Asociace českých stavebních spořitelen Vojtěch Lukáš. "Jakékoli zásahy by mohly mít nebezpečné dopady na celý trh. Došlo by k útlumu stavebního spoření. To by rovněž znamenalo, že by byl nedostatek prostředků na úvěry, a došlo by tím i k postupnému útlumu půjček, které dávají stavební spořitelny. Prodloužily by se čekací doby na úvěr," uvedl.
Úvahy o zrušení státního příspěvku na stavební spoření rozvířil začátkem tohoto roku premiér Mirek Topolánek svým výrokem, že je připraven podporu zrušit. Neupřesnil ale podrobnosti. Kalousek tehdy reagoval, že okamžité zrušení by systém položilo. O zrušení státní podpory se dlouhodobě snaží také Česká národní banka. "V porovnání se zahraničím je současná výše státní podpory ke stavebnímu spoření v ČR vysoká," uvedla v červnu ČNB ve Zprávě o finanční stabilitě za rok 2007.
Stavební spořitelny poskytly od letošního ledna do konce července úvěry téměř ve výši 44,6 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o pětinu více. Na rozdíl od hypoték míří tento trh vzhůru. Banky totiž v meziročním srovnání půjčily letos v pololetí na hypotékách o pětinu peněz méně, celkem necelých 60 miliard korun.