"Letos předpokládáme hrubý zisk kolem půl miliardy korun," uvedl Novák. Stamiliony podle analýzy ale mizí především tak, že se podvodně vykazuje kvalita, a tím i cena dřeva, kterou od státu nakupují soukromé firmy. Ty se pak o zisk mohou dělit se státními zaměstnanci. "Když se dřevo schválně zařadí do horší kvality a pak odveze na pilu, už na podvod nikdo nepřijde," vysvětlil nezávislý expert na lesnictví Zdeněk Domes. Podle něj tady nepochybně unikají státu velké peníze.
V materiálu, který má deník k dispozici, je například v rubrice "krádež cizí osobou" kalkulovaná ztráta téměř 130 milionů korun. Vlastní zaměstnanci Lesů pak údajně ročně nakradou dřeva za více než čtvrt miliardy korun.
Určité ztráty Novák ovšem připouští - ale není podle něj možné přesně říci, jak vysoké jsou. "Každopádně to nemohou být skoro tři miliardy korun. Tolik dřeva se prostě ukrást nedá, to je nesmysl," dodal.
Na Lesy ČR se podle deníku lepí skandály jeden za druhým, vesměs kvůli sporným zakázkám. Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) i šéf podniku Novák ale audit firmy odmítají. Protikorupční policie tak podle mluvčího Romana Skřepka řeší zatím jen případ, na který ji Lesy samy upozornily. Je to podezřelá zakázka na nákup počítačů, kterou měl loni podepsat člen bývalého managementu Lesů Martin Jiránek.
Státnímu podniku LČR patří asi polovina lesů v zemi. Podnik hospodaří s majetkem za více než 70 miliard korun. Loni LČR vykázaly zisk asi 630 milionů.