Podle poslední studie analytické společnosti IDC se v Česku v posledních dvou letech podíl nelegálního softwaru pohybuje okolo 39 procent, což představuje roční ztráty softwarových výrobců 2,9 miliardy korun. Za posledních 14 let se podařilo snížit míru pirátství o 27 procentních bodů.
BSA chce příští měsíc oslovit management a majitele více než 15.000 firem zejména z kreativních a technických oborů. "Upozorníme je na rizika spojená s přehlížením užívání nelegálního softwaru ve firmě či jeho tolerováním a poradíme jim, jak se s pirátstvím jednou provždy vypořádat," uvedl Hlaváč. Podobnou kampaň zaměřenou na menší firmy pořádala BSA již loni.
Nejčastěji se ve firmách pirátsky užívá software předních výrobců kancelářského softwaru, grafických a DTP programů, CAD a konstrukčního softwaru či antivirových aplikací. "Ve firmách podnikajících v oborech, jakými jsou výroba, reklama, konzultační služby, projekční činnost, návrh konstrukcí či design, se podle našich analýz vyskytuje nejvíce nelegálního softwaru," dodal mluvčí.
K nelegálnímu užívání softwaru dochází často bez vědomí managementu či majitelů firem. Nejčastějším prohřeškem je instalace více kopií softwarů, než povoluje licenční smlouva. Dalším rizikem jsou zaměstnanci, kteří si nekontrolovatelně instalují software pro soukromé účely. Uživatelům nelegálních kopií programů hrozí až pět let vězení a platby v hodnotě dvojnásobku hodnoty pirátsky užívaného softwaru.