Lehman se rozhodl pro soudní bankrotovou ochranu po třech dnech intenzivních krizových jednání v newyorském sídle Fed, kdy představitelé státu odmítli dát na záchranu ztrátové banky peníze daňových poplatníků.
Francouzská ministryně financí Christine Lagardeová uvedla, že mezi evropskými měnovými institucemi není po ranní zprávě Lehmanu žádná panika. Dodala, že všechny měnové a bankovní instituce s ministerstvy financí konzultují vzájemně kroky již několik dní, že spolupracovaly i v noci na dnešek a že jsou patřičné mechanismy nastaveny. "Všechny centrální banky jsou v pohotovosti, panika není," shrnula ministryně.
Australská centrální banka dnes poskytla svému bankovnímu systému více peněz, než se očekávalo, když po rušném víkendu vzrostly mezibankovní sazby po celém světě. Ve své pravidelné každodenní operaci bankám nabídla o 2,1 miliardy australských dolarů v hotovosti navíc, zatímco trhy očekávaly přes 800 milionů.
Japonské finanční trhy se dnes neotevřely kvůli svátku. Avšak zdroj z centrální banky Japonska uvedl, že banka sleduje vývoj na trzích a že je připravena ve spolupráci s Fedem a dalšími institucemi ve světě zasáhnout. Finanční trhy nyní očekávají, jak se zachovají Evropská centrální banka, její britský protějšek a další centrální banky.
Fed ještě v noci přijal řadu krizových opatření, aby zajistil klid na trzích pro případ, že by kolaps Lehman Brothers vyvolal další vlnu světové úvěrové krize. Jedním z opatření je, že Fed přistoupil na zástavu cenných papírů za půjčky hotovosti v jednom ze svých zvláštních úvěrových režimů.
Vývoj kolem Lehmanu vyvolal obavy o další finanční společnosti. Během hektického víkendu odsouhlasila Bank of America, že převezme Merrill Lynch za zhruba 50 miliard dolarů a pojišťovna American International Group (AIG) se obrátila na Fed se žádostí o krátkodobé poskytnutí 40 miliard dolarů. A desítka největších bank se zavázala, že vytvoří fond se 70 miliardami dolarů na podporu likvidity na světových trzích, napsala agentura Reuters.