Úroková sazba na jednoleté úvěry se od 16. září snižuje o 0,27 procentního bodu na 7,20 procenta. Sazby na vklady nechala banka beze změny. Až dosud Čínská lidová banka úroky a povinné bankovní rezervy zvyšovala, aby ochladila příliš silný ekonomický růst a utlumila inflaci.
Ekonomové předpokládali, že Peking v určitém bodě svou politiku změní a začne měnovou a úvěrovou politiku místo přitvrzování zmírňovat. Načasování dnešního kroku však bylo překvapivé, protože podle analytiků se zatím žádné výraznější zpomalení ekonomiky v posledních statistikách neprojevuje. Tempo růstu čínské ekonomiky se sice ve druhém čtvrtletí letošního roku zvolnilo, avšak jen na 10,1 procenta z předchozích 10,6 procenta.
Čína v posledních letech zvyšovala úroky a tlumila investice i administrativními nástroji. Chtěla tím zbrzdit tok výdajů na nové továrny, provozy a kancelářské budovy v obavě, aby nadbytek projektů nevedl k přehřátí ekonomiky, vysoké inflaci a následně k hrozbě finanční krize. Útlum globální ekonomiky prohlubovaný otřesy ve finančním sektoru však změnil směr úvah čínského vedení a Peking se začal připravovat na zpomalení růstu.
Čínská lidová banka také snížila povinný poměr rezerv na nové vklady o jeden procentní bod. Netýká se to však pěti největších bank a poštovní spořitelny. Čína naposledy snížila povinné rezervy v listopadu 1999.