"Chtěl bych s politováním konstatovat, že ČRa tuto informaci neposkytly veřejnosti včas. Za druhé s politováním konstatuji, že ji ani neposkytly správním úřadům. Za cé konstatuji, že zahajujeme správní řízení s ČRa v této věci," řekl dnes šéf Rady ČTÚ Pavel Dvořák novinářům.
Radiokomunikace chystají na Žižkově na začátku října výměnu antény, a proto v sobotu dočasně provoz přesunuly na jiný vysílač. Součástí přesunu bylo i přeladění z horizontální polarizace na vertikální, která je podle ČRa pro městské prostředí vhodnější. O přesunu signálu i změně polarizace informovaly ČRa v pátek, tedy den přes přesunem.
Podle mediální zástupkyně ČRa Marie Fianové byla změna polarizace anténního systému v předstihu konzultována se zákazníky ČRa, tedy televizemi, informován byl podle ní i ČTÚ. "Dopad na diváky jsme očekávali a upozornili jsme na možné komplikace prostřednictvím tiskové zprávy. Neočekávali jsme však takto silné ohlasy a problémy s příjmem. ČRa se omlouvá všem divákům, kteří jsou dotčeni těmito změnami," sdělila dnes Fianová.
Dosavadní horizontální polarizace digitálního vysílání se přesunem na Strahov změnila na vertikální a zůstane zachována i po přesunu na žižkovskou věž, uvedly ČRa v pátek. Mnozí obyvatelé Prahy ale zřejmě nepochopili, že k tomu, aby mohli po dobu přesunu sledovat digitální zemské vysílání programů ČT a Novy, musí přizpůsobit i nastavení svých vlastních antén. Postiženy byly mimo jiné Jižní město, Chodov, Nové město, Vršovice, Libeň nebo Hloubětín.
Podle Dvořáka se navíc v individuálním oprávnění vysílat pro ČRa o vertikální polarizaci nehovoří, což je také důvodem zahájeného správního řízení.
"Problém na straně přijmu je pouze dočasného charakteru a může být způsoben nasměrováním antény na Žižkov. Doporučujeme tedy přesměrovat anténu na strahovský vysílač a případně pootočit anténu o 90 stupňů tak, aby zachytila vertikální signál," uvedla dnes Fianová.
Po návratu digitálního vysílání na Žižkov zvýší ČRa výkon digitálních vysílačů na Žižkově a Cukráku. "Pro diváky bude tedy až tento finální stav vysílání rozhodující pro nastavení antény," dodala Fianová.
ČTÚ chce nyní v reakci na problémy kolem přesunu svolat jednání s operátory sítí i provozovateli vysílání. "Chtěli bychom předejít těmto nonsensům a zajistit, aby nevznikaly problémy. Chtěli bychom dosáhnout, aby to bylo včas avizováno jak veřejnosti, tak úřadům," uvedl Dvořák.
Výměna antény na Žižkově souvisí s postupným přechodem Česka na digitální zemské televizní vysílání (označované jako DVB-T). Již na konci září by mělo skončit analogové vysílání ČT2 z vysílače na Cukráku pokrývající značnou část středních Čech, 24. října pak analogové vysílání ČT2 v Praze šířené z žižkovského vysílače. V dubnu příštího roku pak Pražané přijdou o analogový signál ČT1, Novy a Primy. Digitální zemské TV vysílání zcela nahradí současné analogové do června 2012.
Lidé, kteří budou i poté chtít tyto stanice sledovat, si budou muset pořídit převaděč signálu označovaný jako set-top box nebo televizor s již zabudovaným digitálním tunerem. Mají také možnost přejít k placeným nabídkám satelitních, kabelových a internetových operátorů.