Počet zaměstnanců vyrábějících boty se za 10 let snížil čtyřikrát

15.09.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 15. září (ČTK) - Ve výrobě obuvi pracuje nyní téměř čtyřikrát méně lidí než před deseti lety. Roční pokles jejich počtu však v posledních letech již není tak prudký jako dříve. V oboru je nyní zaměstnáno přibližně 4100 lidí. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytla Česká obuvnická a kožedělná asociace (ČOKA). V roce 1998 pracovalo v oboru ještě 15.000 lidí, v roce 1990 to však bylo více než 35.000 zaměstnanců.

Poklesu zaměstnanosti odpovídá i snížení celkové výroby bot. V roce 1990 se v Česku vyrobilo více než 71 milionů párů bot, o osm let později to bylo již jen 15 milionů. Výroba loňského roku se stabilizovala přibližně kolem hranice 5,1 milionu párů obuvi.

Úbytek tuzemské produkce nahrazuje naopak rostoucí dovoz. Za posledních deset let vzrostl téměř pětkrát. Loni se tak do republiky dovezlo ze zahraničí přes 142 milionů párů bot. Za letošní první pololetí to bylo již téměř 95 milionů párů bot, trend k dalšímu růstu dovozu obuvi tedy dále pokračuje.

Většina dovezených bot pochází z Číny. Boty čínské výroby jsou stále levnější, loni stál pár v průměru 35 korun, letos je to kolem 30 Kč. Průměrná cena vyvážených českých bot se přitom v pololetí pohybovala kolem 264 korun.

Dlouhodobý pokles zasáhl v obuvnictví po roce 1990 také vývoz. Tento trend se však v roce 2005 zastavil. Loni sice množství exportované obuvi opět pokleslo, celkově se však loni vyvezlo do zahraničí 24.000 párů bot. To je zhruba tolik jako v roce 1992.

Statistiky asociace vypovídají také o rostoucí tuzemské spotřebě obuvi. Před deseti lety lidé v Česku spotřebovali ročně v průměru tři páry bot, loni to však již bylo deset párů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK