V Německu se v roce 2007 postavilo průměrně 2,6 bytu na 1000 obyvatel. Obzvlášť bytová výstavba skomírá ve východoněmeckých spolkových zemích, kde vzniklo 1,6 bytu, zatímco ve "starých" spolkových zemích to bylo 2,8 bytu na 1000 obyvatel. Předposlední místo zaujala Česká republika s třemi byty, těsně za Slovenskem, kde na tisícovku obyvatel připadá 3,1 bytu.
Největší stavební boom zaznamenalo Irsko, kde na tisíc lidí připadá 18 nových bytů, což přitom znamená pokles o tři bytové jednotky v porovnání s rokem 2006. Ve druhém Španělsku se postavilo 17,9 bytu na 1000 obyvatel. Ve Španělsku tak bylo loni zkolaudováno téměř 800.000 bytových jednotek, což je údajně zhruba 30 procent veškeré nové bytové výstavby v celé Evropě, zatímco v Německu to bylo 211.000 bytů z 2,6 milionu, což odpovídá osmi procentům.
"Z evropského srovnání je patrné, že v těchto dvou zemích (v Irsku a Španělsku) jde jednoznačně o spekulativní nemovitostní bublinu, která už nemá se skutečnou poptávkou nic společného," komentoval výsledky srovnání šéf ifs Stefan Jokl. "Kam něco takového vede, je zřejmé z propadu, jehož jsme aktuálně letos svědky ve Španělsku. V Irsku se dá očekávat něco podobného," upozornil Jokl bez dalšího upřesnění. Celoevropský průměr přitom nyní dosahuje relativně vysoké úrovně téměř šesti bytů na 1000 obyvatel.
Zejména Německo zažívá dlouhodobý útlum bytové výstavby. Ještě v roce 1997 se tu podle berlínského institutu postavilo sedm bytů na 1000 lidí, což tehdy představovalo téměř 30 procent nového bytového fondu v Evropě. V Německu prý vykonaly své několikaleté diskuze o údajném nasycení trhu a úbytku obyvatel ve spojení malým růstem ekonomiky a příjmů obyvatel ve spolkové republice.
"Tady se musí nutně učinit protiopatření. Přece není možné, aby ve všech ostatních zemích zjevně byla odpovídající poptávka po novostavbách, jenom v Německu ne," prohlásil Jokl. Podle něj přitom v ostatních zemích roste nabídka instrumentů na podporu bydlení, zatímco v Německu se naopak zužuje. Experti zmiňují například zrušení státních příspěvků na vlastní bydlení, které německý stát poskytoval v období 1995-2005, než je zrušila současná vláda velké koalice.
Ve východní části Německa jsou ovšem zároveň desetitisíce volných bytů. Například saské realitní kanceláře a makléři se snaží do příhraničních oblastí na nízké ceny a bohatý výběr nemovitostí přilákat i Čechy. V Žitavě i českém příhraničí se nedávno dokonce objevily barevné letáky s nabídkou bydlení na německé straně hranice. Třípokojový zánovní byt v Žitavských horách se dá sehnat v přepočtu za necelé dva miliony korun, přičemž v Žitavě a jejím okolí je bez nájemníka něco přes 3000 bytů. Počet obyvatel města v posledních 15 letech klesl asi o čtvrtinu na 30.000, neboť zejména mladší lidé odešli do starých spolkových zemí za lepší prací.