Hlavním rysem současného dění je podle analytika ČSOB Petra Dufka nejistota, která se po tomto napínavém víkendu rozhodně nesnížila, ba právě naopak. "Ukazuje se, že ani rok po vypuknutí krize na americkém trhu hypoték není stále ani náznak světýlka na konci krizového tunelu," uvedl.
Je tak podle Dufka pravděpodobné, že dojde k dalšímu zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů v USA, což se podepíše na výkonu americké i evropské ekonomiky. Zpomalení růstu hlavních ekonomik se tak negativně odrazí i na vývoji hospodářství ve střední Evropě, především ve slabší poptávce po exportovaném zboží.
"Reakce trhů je zřejmá. Akcie klesají, zejména finanční tituly. Investice se přesouvají do bezpečných investic, tedy státních dluhopisů, a částečně i do měn stabilizovaných zemí se solidním růstem jako ČR a Polsko. Na ztráty dolaru zareagovaly jako obvykle růstem zlato a další kovy. Ropu ovšem drží na uzdě obavy z recese," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
Samotné posilování koruny podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška pravděpodobně oživí úvahy o dalším snížení sazeb Českou národní bankou. "Je ale předčasné soudit, jakou trvanlivost bude posílení koruny mít. Panika globálních investorů může poměrně rychle opadnout a do směnného kursu koruny budou promlouvat negativní čísla, která začnou brzy přicházet z české ekonomiky," dodal.
České banky se ovšem podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla obávat dopadů současné situace nemusí. "České bankovnictví stále stojí pevnýma nohama na zemi a nečekám, že se na tom letos něco změní. A to i když obdobné problémy jako v Americe předpokládám brzo i ze Španělska a Velké Británie," uvedl. Letošní rok podle něj bude pro české banky opět rekordní. Případný vliv by se v tuzemském bankovním sektoru mohl projevit až napřesrok.
Každopádně je nyní podle Marka těžké odhadnout, jak výrazně se problémy na Wall Street projeví v Evropě. "Jedno je jisté: konec dalších dvou velkých investičních bank na klidu nepřidá. A nemusí být všem dnům konec, obětí krize by se mohly stát další dvě, případně tři banky," dodal.
Převzetí Merrill Lynch by měl být podle analytika Atlantik FT Milana Lávičky pro Bank of America přínosné. "Bank of America disponuje největším objemem vkladů v rámci amerických bank a Merrill Lynch má nejvíce drobných klientů na trhu cenných papírů. Vzniklý synergický efekt by měl vést k tomu, že Bank of America bude silně konkurovat jedničce na americkém trhu Citigroup," uvedl. Bank of America již letos převzala americkou hypoteční banku Countrywide Financial, která se díky hypoteční krizi ocitla v problémech.
Fúze Merrill Lynch a Bank of America by neměla mít ani vliv na České radiokomunikace. "V souvislosti s nedávnými zprávami ohledně jednoho z našich investorů můžeme potvrdit, že jde o minoritního vlastníka (pozn. red. - Merril Lynch) a tyto události nebudou mít dopad na ČRa či provoz společnosti," uvedla mediální zástupkyně radiokomunikací Marie Fianová.