Lehman Brothers se pokoušel najít čerstvý kapitál, aby mohl pokračovat v činnosti, ale neuspěl. Jednal sice s možnými zájemci o převzetí, rozhovory ale k ničemu nevedly. Banka proto dnes vyhlásila bankrot.
"Pracujeme na omezení problémů a na minimalizaci dopadů na širší ekonomiku," řekl Bush k vývoji na finančních trzích. Finanční systém podle Bushe čekají z krátkodobého pohledu zřejmě velké problémy, z dlouhodobého hlediska se ale zotaví.
Odborníci z personálních agentur tvrdí, že finanční sektor ve Spojených státech se nyní bude muset připravit na to, že z něj zmizí dalších zhruba 50.000 pracovních příležitostí. V letošním roce už sektor ztratil více než 100.000 pracovních míst.
"To bude mít v letošním roce velmi vážné dopady na výši platů a odměn, a to jak na celé Wall Street, tak jinde ve světě," řekl podle agentury Reuters Michael Karp z personální a konzultační společnosti Options Group. "Zlaté časy vysokých výdělků v sektoru finančních služeb jsou pryč," uvedl Karp.
Práci stále ještě hledá řada lidí, kteří pracovali pro jinou americkou investiční banku Bear Stearns. Ta skončila už na jaře, kdy se stala první velkou obětí úvěrové krize. Ta začala loni v létě v segmentu hypoték horší kvality v USA, odkud se přenesla do zbytku světa.
Bank of America, která je druhou největší bankou v USA, za Merrill Lynch zaplatí asi 50 miliard dolarů (zhruba 858 miliard Kč). Merrill Lynch je největší makléřskou společností světa a podle analytiků se patrně rozhodla nechat se převzít, než by se stala další obětí krize.
Bank of America se tak nyní stane největší americkou bankou, takže na druhé místo odsune i nynější jedničku Citigroup. Šéf personální agentury WhiteRock Gustavo Dolfino předpokládá, že z asi 60.000 zaměstnanců Merrill Lynch, kteří se věnují jiné práci než obchodování s cennými papíry, jich až 40 procent bude muset odejít.
Z banky Lehman Brothers odejde asi 26.000 lidí, což spolu s propouštěním v Merrill Lynch sníží i příjmy města New York. Ten se totiž na sektor finančních služeb spoléhá.