FAKTOGRAFIE-Komentáře viceguvernéra Hampla pro Reuters

16.09.2008 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

PRAHA, 16.září (Reuters) – Následují komentáře viceguvernéra České národní banky Mojmíra Hampla z rozhovoru pro Reuters....

...

Pro rozhovor klikněte na [ID:nVOD634314]

K VÝVOJI DOMÁCÍ EKONOMIKY V KONTEXTU SE SVĚTEM

"Zdá se mi, že po americké ekonomice, která se dostala do smyku, se do smyku dostává zřetelně i západoevropská ekonomika. Což je něco, co bylo očekáváno, nicméně intenzita toho, jak začíná být vůz eurozóny nestabilní, je trochu překvapující."

"V kontextu vývoje jak ve Spojených státech, tak v eurozóně, je středoevropský konvergující svět a v něm česká ekonomika - stále v pozici relativně řiditelné ekonomiky, která ve smyku ještě není."

"Ale je naprosto zřejmé, že abychom projeli to kluzké místo vozovky, tedy léta 2008 a 2009, bez zpomalení to nepůjde."

"Zprostředkované dopady (zpomalení světových ekonomik) mohou přijít, mohou být výrazně intenzivnější, než se zdálo."

"Prognózy růstu evropské ekonomiky se přehodnocují permanentě jedním směrem - tím špatným - a to je pro českou ekonomiku důležitá špatná zpráva."

"Přímé dopady turbulencí na světových trzích u nás budou zřejmě minimální. Nepřímé skrze vývoj reálné ekonomiky v zemích hlavních obchodních partnerů mohou být naopak značné a to záleží na tom, jak rezistentní západoevropská ekonomika bude. Zatím se mi zdá, že je méně odolná, než jsem osobně doufal."

K VÝVOJI DOMÁCÍ EKONOMIKY

"To období nejistoty se trochu protahuje."

"Na začátku roku jsem říkal, že před sebou máme hodně mlhy a čekáme, až opadne."

"Od června jsem měl za to, že mlha ustupuje a v okamžiku, kdy Spojené státy začnou nabírat trochu tempo, se začnou investoři vracet zpátky k americké měně, ta začne posilovat ve vztahu k euru a k české koruně a uvidíme, že to je konec špatných zpráv."

"Jsem překvapený, že není v tomto okamžiku jasněji, než bylo před 3 měsíci nebo před 6 měsíci."

"Připadá mi, že nad základním scénářem vývoje naší ekonomiky je pořád mnoho nejistot, výjimečně mnoho nejistot oproti tomu, na co je tato i evropská ekonomika zvyklá."

K INFLACI

"Letošní rok je z hlediska inflace výjimečný, nebude se opakovat v příštím roce. Je to výchylka, která je ovlivněná faktory, jež se týkají jenom roku 2008."

"Z hlediska inflačních očekávání bychom měli mimořádný rok 2008 vymazat, zapomenout na něj."

"Všechny faktory se potvrzují jako jednorázové faktory, které odezní. Od příštího roku se zase budeme pohybovat tam, kde je tato nízkoinflační ekonomika zvyklá se pohybovat, na úrovních inflace, kterou cíluje centrální banka."

K SAZBÁM

"Od červnového měnového zasedání do dalšího (v srpnu) zpřísnění měnových podmínek z titulu apreciace kursu udělalo práci za několik zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů."

"Beru v úvahu i kursovou složku měnových podmínek a že vývoj v zahraničí a nejistota je spíše na tu méně růstovou - to znamená protiinflační - stranu, než se mi zdálo před nějakým časem."

"Nejsem v této chvíli schopen říci zásadní silné stanovisko, se kterým půjdu na měnové zasedání (25.září) a u kterého mě bude někdo jen těžko přesvědčovat, že mám názor změnit... Na rozdíl od předchozích zasedání."

"Asi si dost těžko umím představit, že bych v srpnu (kdy chyběl na měnovém zasedání) hlasoval pro zvýšení sazeb... Kdybych tam býval byl, myslím si, že bych nehlasoval pro zvýšení sazeb, všechno ostatní by bývala otázka do diskuse."

KE KORUNĚ

"Zranitelná světová ekonomika, zranitelné Spojené státy, zranitelný finanční trh ve vyspělém světě znamená odklon od investic do měn ve vyspělém světě - amerického dolaru a částečně i eura - a hledání bezpečných přístavů kdekoliv jinde ve světě."

"Ten příběh měl dočasnou pauzu v průběhu posledních čtyř až pěti týdnů."

"Pokud by platilo, že se špatné zprávy z vyspělého světa budou množit a že makroekonomické prostředí nebude generovat poptávku k návratu investorů na vyspělé trhy, tak není vyloučeno, že ten příběh první poloviny roku (posilování koruny) se nemůže v nějaké míře opakovat."

"Pokud tato elementární logika platí, špatné zprávy ze světa mohou mít dvě polohy - oslabování reálné aktivity venku s nepřímým dopadem na nás a druhou v podobě dočasné atraktivity naší měny vůči ostatním měnám."

KE MZDOVÝM VYJEDNÁVÁNÍM V EKONOMICE

"Když jsem mluvil o jednorázovosti tohoto roku, bude to určitě něco, co budeme znovu zdůrazňovat (při jednání s odbory)."

"Není vhodné a není to nijak odůvodnitelné stavět požadavky ohledně růstu nominálních mezd na tom, co se v ekonomice nebude opakovat."

"Mně přijde přirozenější dívat se na dlouhodobé trendy, dlouhodobé trajektorie vývoje a snažit se stabilizovat vše kolem těchto dlouhodobých trendů, ne okolo výjimek."

"Navíc, to co se odehrálo na straně daní, mělo dopad na průměrnou čistou mzdu. Výjimka v růstu cen byla do jisté míry kompenzována zvýšením čistých mezd po daňových změnách. Mzdová vyjednávání se přitom týkají růstu hrubých mezd. Právě v roce 2008, v roce daňových změn, je toto třeba mít na paměti."

K EURU

"Podle mě neplatí přímý vztah mezi tím, že ekonomika má euro, nebo že plánuje jej přijmout, a že se jí daří."

"Jsem stoupenec volně plovoucího kursu pro konvergující ekonomiku, kterou stále jsme. V konvergující ekonomice nelze dosáhnout najednou tří věcí - vysokého konvergenčního růstu, fixního kursu a nízké inflace. Vždy musíte jedno z toho obětovat... Já bych vždy jako první z těch věcí obětoval fixní kurs."

"Pro českou konvergující ekonomiku ještě nějakou dobu bude vhodnější volně plovoucí kurs než jakákoli forma fixace."

"To, že nemáme stanoven termín zavedení eura, mě osobně nijak netrápí a nevzrušuje."

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK