"Jednáme o kooperaci v rámci sítě značek OMV, Shell, Benzina a oslovili jsme i další. Předpokládáme, že o strategickém partnerovi pro CNG byznys bude jasno do konce roku," řekl předseda představenstva a generální ředitel společnosti Jan Světlík.
Nově vytvořená značka CNG vitall bude zahrnovat zejména plnicí stanice a přestavby vozidel na CNG. První veřejná plnicí stanice vyroste v Ruské ulici nedaleko ostravského ředitelství Vítkovic. Její výstavba by měla začít v březnu 2009. Plnicí stanice buduje v Česku také skupina RWE, která se dohodla s vládou, že do roku 2020 vybuduje 100 plnicích stanic.
Ostravská firma letos dokončila výstavbu linky na výrobu ocelových lahví na zemní plyn do vozů světových automobilek. Na nové technologii firma pracovala podle Světlíka 15 let. Láhve z nové výrobní linky chce firma prodávat světovým automobilkám. Teď jedná především s firmami Opel a Fiat. Několik tisíc láhví měsíčně posílá například do Rakouska, Polska, na Ukrajinu, do Bulharska či Argentiny.
Cílem ostravské firmy je přebudovat svůj vozový park čítající zhruba 300 aut na ekologický pohon. "Oslovili jsme mnoho privátních subjektů, aby šli do této technologie, firmy i mnoho logistických center, které by využívaly síť našich privátních plnicích stanic," uvedl Světlík. Celá investice do výměny vozového parku, která potrvá do konce 2009, generuje návratnost 1,8 let včetně pořízení plnicí stanice.
Vítkovice také investují do nákupu strategických společností zaměřených na informační technologie. Letos tato divize vytvoří tržby kolem 450 milionů korun. Podle manažera Petra Staňka divize nyní provozuje systém pro Centrum tísňového volání v Ostravě a bude dodávat software pro nové integrované záchranné centrum, které kraj staví v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Moravskoslezský kraj bude podle Staňka jediný v republice, který bude mít všechny složky pod jedním dispečinkem.