Podle nich opatření EU poškozuje jen spotřebitele, kteří za pár bot platí více než před časem, a nijak nepomáhá ani evropských výrobcům, protože problémem jsou podhodnocené dovozy za ceny, za něž se obuv vyrobit v Číně ani nedá. Dovozci totiž mohou bez větších potíží přeřadit výrobky do jiné kategorie a placení cla se tak vyhnout.
Dovozní přirážky ve výši 16,5 procenta na koženou obuv z Číny a 10 procent na obuv z Vietnamu uvalila Evropská unie před dvěma lety. Obě země tak potrestala za údajné vládní dotace tamním výrobcům kožené obuvi, které prý měly likvidovat evropské výrobce, jichž už není mnoho.
Členské státy EU se shodly, že po dvou letech své rozhodnutí revidují a buď rozhodnou o zrušení cel, nebo o jejich prodloužení. V současnosti se však zdá, že cla budou prodloužena, což vzbuzuje nevoli spotřebitelských organizací a prodejců. "Potřebujeme další růst cen, který je naprosto neospravedlnitelný a uměle vyvolaný, v době kdy rostou ceny prakticky u všeho?" sdělila ČTK šéfka jedné z největších evropských spotřebitelských organiazcí BEUC Monique Goyensová.
Stěžují si ale i prodejci. Podle nich je rozhodnutí Evropské komise členských států EU nepředvídatelné a obchodníkům neumožňuje plánovat dostatečně dopředu. Jsou tak závislí jen na neověřených informacích. "Je smutné, že za současných unijních opatření proti dumpingu, revize dovozních cel vede většinou automaticky k jejich prodloužení," dodal předseda asociace prodejců bot AEDT Footwear Sjang van Hout.
Po prvním uvalení cel výrobci odhadovali, že cena páru kožených bot by se prý mohla zvýšit v průměru o deset eur, tedy zhruba 240 korun při současném kurzu. Zástupci EU ale takový nárůst cen odmítali a odhadli ho zhruba na 1,5 eura, tedy 36 korun.
S případným prodloužením dovozních cel rovněž nesouhlasí Vietnam a Čína. Vietnamci již Brusel upozorňovali, že desetiprocentní dovozní přirážka připravila o místo tisíce lidí. "Prodloužení cel je nespravedlivé, jde zcela proti liberalizaci světového obchodu a je v rozporu s myšlenkami boje proti hladomoru, poškozuje hospodářskou soutěž a připravilo o místo 40.000 lidí," uvedl náměstek vietnamského ministra průmyslu a obchodu Le Danh Vinh.