O omezení výdajů na stavební spoření uvažuje ministr financí Kalousek. "Nikdy jsem neřekl, nikdy jsem neuvažoval a rozhodně nikdy nenavrhnu rušení stavebního spoření. Je to naprostý nesmysl," řekl novinářům. Přiznal ale, že jako ministr financí uvažuje o způsobu, jak efektivně zabrzdit nárůst velkého mandatorního výdaje, který se jmenuje státní příspěvek na stavební spoření. Nepovažuje za "úplně zdravé", že je stavební spoření nejvýhodnější i pro lidi, kteří stavět nechtějí. To si podle něj zaslouží diskusi a nějaké řešení.
Paroubek poukázal na to, že je stavební spoření jedním z nejfrekventovanějších produktů finančního trhu. Lidé, kteří tak spoří a jichž je kolem pěti milionů, ho považují za bezpečné. Úvěry na stavbu domků či bytů jsou pro ně výhodnější než u komerčních bank. Poukázal také na to, že se stavebním spořením má dobré zkušenosti mnoho zemí západní Evropy.
Také šéf ČSSD souhlasí s tím, že by toto spoření mělo být užíváno k účelům, k nimž je určeno, to znamená na pořízení bydlení nebo na jeho modernizaci. Každý nápad na zrušení nebo omezení stavebního spoření, o kterém hovoří vysocí vládní představitelé, ale podle něj vyvolá pouze kampaň na uzavírání dalších smluv stavebního spoření. Paroubek nyní očekává, že jich bude kvůli takovým úvahám uzavřen rekordní počet.
Úvahy o zrušení státního příspěvku na stavební spoření rozvířil začátkem tohoto roku premiér Topolánek svým výrokem, že je připraven podporu zrušit. Neupřesnil ale podrobnosti. Kalousek tehdy reagoval, že okamžité zrušení by systém položilo. O zrušení státní podpory se dlouhodobě snaží také Česká národní banka. "V porovnání se zahraničím je současná výše státní podpory ke stavebnímu spoření v ČR vysoká," uvedla v červnu ČNB ve Zprávě o finanční stabilitě za rok 2007.
Stavební spořitelny poskytly od letošního ledna do konce července úvěry téměř ve výši 44,6 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o pětinu více.