Obchody od ledna do srpna stouply téměř všem stavebním spořitelnám, pouze Modrá pyramida zaznamenala pokles objemu nových úvěrů o desetinu. Podle generálního ředitele Modré pyramidy André Légera je důvodem poklesu především letošní přechod spořitelny na nové informační systémy, čímž prý nemohla Modrá pyramida pružně reagovat na změny na trhu.
Stavební spořitelny podle odborníků těží nejen z nižších nabízených úrokových sazeb, ale rovněž ze zastaralosti bytového fondu. Lidé totiž na rekonstrukce bytů a domů využívají více stavební spoření než hypotéky.
Češi mají zájem i o nové smlouvy o stavebním spoření. Většina stavebních spořitelen v meziročním srovnání uzavřela s klienty více nových smluv včetně navýšení cílových částek, téměř 600.000.
Za celý loňský rok spořitelny půjčily téměř 74 miliard korun a celý trh úvěrů ze stavebního spoření meziročně stoupl o 40 procent.
Češi si pořizují stavební spoření stále jako výhodný způsob ukládání peněz, hlavně kvůli každoroční státní podpoře. Zároveň ale tento produkt využívají mnohem více k investicím do svého bydlení. V poslední době se opět objevily úvahy, že by ministerstvo financí mohlo omezit státní podporu stavebního spoření, na které dává ročně přibližně 15 miliard korun. Asociace českých stavebních spořitelen ovšem omezení podpory odmítá s tím, že by došlo k útlumu trhu a tím i půjček.