Wall Street zažil v pondělí nejhorší den za posledních sedm let a Dow Jonesův index výrazně klesal i dnes. Přechodně ztrácel až 1,5 procenta a dolů jej tentokrát stáhla krize kolem největší světové pojišťovny American International Group (AIG). Ta si nemůže zajistit dostatek nového kapitálu a hrozí jí bankrot.
Později se ale objevily spekulace, že americká vláda by pojišťovně přece jen mohla pomoci, takže klíčové indexy amerických burz začaly ztráty smazávat. Dow Jonesův index přesto zůstával pod psychologicky důležitou hranicí 11.000 bodů, kam spadl v pondělí. V pondělí burzami otřásal hlavně bankrot Lehman Brothers a prodej největší makléřské společnosti Merrill Lynch.
Asijské trhy byly v pondělí kvůli svátkům vesměs zavřené a dnes doháněly pondělní světové propady. Hlavní tokijský akciový index Nikkei 225 klesl o pět procent na tříleté minimum. Index jihokorejských akcií v Soulu ztratil asi šest procent a o čtyři až pět procent oslabily akcie v Hongkongu a Číně. Index MSCI, který zaznamenává vývoj asijských trhů mimo Japonsko, oslabil o 2,5 procenta a proti maximu z loňského října je nyní nižší již o 43 procent. Celosvětový index MSCI klesl o 1,2 procenta na minimum od června 2006.
Index předních západoevropských akcií FTSEurofirst 300 klesl zhruba o 2,5 procenta na 1091,50 bodu a navázal na pondělní pokles o 3,6 procenta. V Evropě klesaly zejména akcie pojišťoven, kde se investoři obávají právě o osud AIG. Propadu neunikly ani české akcie a hlavní index pražské burzy PX si odepsal 5,6 procenta na 1167,6 bodu. Od začátku roku už ztrácí přes 35 procent.
"Je to jako den po výbuchu. Lidé jsou pořád hrozně nervózní a čekají, co bude dál," řekl agentuře Reuters Justin Urquhart Stewart, který je ředitelem investic ve firmě Seven Investment Management.
Peněžní trhy, kde se úvěrová krize projevuje již déle než rok, zachvátila nová vlna panické poptávky po hotovosti. Mezibankovní úrokové sazby proto prudce vzrostly. Sazba na jednodenní dolarové úvěry se vyšplhala až na deset procent, pětinásobek současné oficiální americké sazby. Centrální banky v Asii a Evropě nyní pumpují do finančního systému zvýšené objemy peněz, aby zabránily jeho ochromení.
Současné otřesy na trzích velí investorům utíkat od rizikových investic, tedy od akcií a kolísavých komodit, k bezpečným aktivům jako zlato, vládni dluhopisy a z měn především nízkoúročený japonský jen. Z komodit na to nejvíce doplácí ropa, která v polovině července nastartovala sestupný trend. Po pondělním silném propadu dnes ropa ztrácela další tři procenta a blížila se úrovni 90 dolarů za barel.
Index ruského akciového trhu MICEX dnes spadl o více než 17 procent a zastavil se až na 881,17 bodu. Prolomil přitom hranici 1000 bodů, kde byl ještě v pondělí. K poklesu na ruském trhu vedle vlivu globální krize přispívá také propad cen ropy, na nichž je ruská ekonomika silně závislá, a odliv investic ze země po srpnové invazi do Gruzie.