Index Nikkei 225 si připsal 140,07 bodu a obchodní den uzavřel růstem v rozsahu 1,21 procenta na hodnotě 11.749,79 bodu. V úterý index spadl nejníže od července 2005. Širší index Topix dnes vzrostl o 0,4 procenta na 1121,43 bodu. Oba indexy byly během dne ještě silnější, Nikkei měl zisk až 2,3 procenta.
Americká centrální banka (Fed) ve spolupráci s ministerstvem financí USA zorganizovala plán záchrany AIG, který předpokládá, že podnik bude moci v příštích dvou letech čerpat až 85 miliard dolarů (zhruba 1,43 bilionu Kč). Vláda získá skoro 80 procent akcií pojišťovny a mimo jiné bude mít vliv na její řízení.
Zpráva sama o sobě akciový trh silně podpořila, indexy ale všechny zisky až do konce neudržely. Později totiž opět převládly obavy z dopadů úvěrové krize, která je za špatný stav finančních institucí v USA i jinde ve světě zodpovědná především.
"Pokud by AIG padla, mělo by to velmi nepříznivé dopady na celý (finanční) systém. Ta zpráva sama o sobě ale nebude stačit na to, aby trh výrazněji podpořila," poznamenal hlavní ekonom investiční společnosti T&D Asset Management Takaši Kamija. Investoři podle něj teď mají silnou averzi k riziku a nějaký čas asi potrvá, než se k akciím vrátí.
Zvyšovaly se především akcie finančních společností v čele s ústavem Mitsubishi UFJ Financial Group. Tyto akcie v úterý prudce klesly v reakci na pád investiční banky Lehman Brothers.
Na devizových trzích se zvyšoval kurz dolaru, který těžil právě ze zprávy o záchraně AIG. Díky tomu částečně polevila averze k riziku, takže se zvýšil zájem o dolary a naopak se snižují kurzy nízkoúročených měn jako je japonský jen.
V závěru obchodování se dolar k euru prodával v kurzu 1,4199 USD a mírně zpevnil z předchozích 1,4253 USD, kde byl v úterý. Na paritě s japonským jenem vzrostl na 106,09 ze 104,30 JPY, euro vůči jenu vystoupilo na 150,62 z předchozího kurzu 148,70 JPY.