Vláda schválila více peněz na ekologické škody v Třinci

17.09.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 17. září (ČTK) - Vláda na svém zasedání schválila na návrh ministerstva financí navýšení garancí o téměř 330 milionů korun na odstranění starých ekologických zátěží vzniklých před privatizací společnosti Třinecké železárny. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval místopředseda vlády Jiří Čunek (KDU-ČSL). Současná výše garance činí 514 milionů korun a dnešním rozhodnutím vlády se tak zvýší na maximálně 843,6 milionu korun.

Původní garance podle MF neumožňuje podle nově zjištěných okolností odstranit všechny ekologické škody vzniklé před privatizací. Potvrdilo to i ministerstvo životního prostředí a nezávislý odborný posudek Vysoké školy báňské v Ostravě.

Peníze by podle zprávy neměly zatížit hospodaření státního rozpočtu. Na staré ekologické zátěže totiž putují peníze z privatizací, které jsou na zvláštních účtech mimo rozpočet.

Ministr financí Miroslav Kalousek souhlasil podle Čunka s požadavkem, aby ministerstvo financí vyčíslilo pro vládu, kdy a o kolik se garance za ekologické škody ve firmách zvyšovaly nebo snižovaly.

Vláda již před týdnem schválila navýšení garancí na odstranění starých ekologických škod v areálu společnosti Paramo o téměř 966 milionů korun. Důvodem byl rovněž větší rozsah znečištění, než se původně očekávalo. Navíc větší investice má také zabránit znečištění podzemních vod v blízkosti Labe a minerálních vod v Poděbradech.

V současnosti ministerstvo financí připravuje výběrové řízení na odstranění starých ekologických škod jednou státní zakázkou. Záměr uskutečnit jeden z největších tendrů za dobu existence ČR schválila vláda na počátku června.

Hodnota garancí za neodstraněnými ekologickými závazky státu, které vznikly před rokem 1992, činí přibližně 115 miliard korun. Jejich odstranění v jedné zakázce má podle ministerstva přinést finanční úspory a zrychlení sanace ekologických škod. Výběrového řízení se zatím podle dostupným informací hodlá zúčastnit tuzemská společnost Dekonta v konsorciu se zahraničními partnery.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK