"Asi 80 procent aktiv penzijních fondů je umístěno v českých státních obligacích a ty snad nic dramatického nečeká, takže by dopad na ně měl být minimální. Vzhledem k nejistotám na finančním trhu bude jistě tento rok těžký, ale v žádném případě se klienti nemusejí obávat o své úspory," řekl prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok. Lekce, kterou dávají finanční trhy, je podle něj dobrou lekcí i ve smyslu opakování skutečnosti, že v těchto těžkých časech má konzervativní nastavení českých penzijních fondů své silné stránky.
Také tuzemské pojišťovny vylučují ohrožení vkladů. "Česká pojišťovna má vytvořeny vysoké rezervy a její solventnost výrazně přesahuje zákonem stanovené požadavky. Vklady v žádném případě ohroženy nejsou, ČP hospodaří tak, aby v jakémkoli okamžiku byla schopna dostát všem svým závazkům vůči klientům i obchodním partnerům," uvedl ředitel největší domácí pojišťovny Ivan Vodička.
Pokles na světových trzích se promítne do všech subjektů, které investují peníze svých klientů, připomněl šéfredaktor serveru Investujeme.cz Petr Zámečník. Jde-li ale o dlouhodobé investice, není podle něj důvod k panice.
Eventuální pokles výnosů z životního pojištění je podle Vodičky spekulací, záleží prý na dlouhodobém vývoji finančních a kapitálových trhů. V každém případě ale platí, že významná část výnosů je garantována ve formě technické úrokové míry a klienti tyto výnosy obdrží bez ohledu na vývoj na kapitálových trzích, upozornil Vodička. Technická úroková míra, tedy maximální možné garantované zhodnocení, nyní činí 2,4 procenta.
Zámečník připomněl, že první známky hypoteční krize se na trzích projevily počátkem letošního roku a v té době zaznamenali obchodníci s cennými papíry rekordní zájem a otvírali rekordní počet obchodních účtů. I statistiky podílových fondů za celé období nejistoty na kapitálových trzích hovoří ve prospěch akciových fondů, protože lidé využívají příležitostí levně nakoupit. Je ale otázkou, zda přetrvávající a prohlubující se potíže investory dále neodradí, podotkl.