Tisk: Krize na světových trzích je vážná, apokalypsa ale nehrozí

17.09.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn/Paříž/Moskva 17. září (ČTK) - Současná finanční krize, kterou zahájil víkendový krach americké investiční banky Lehman Brothers, už vážně postihla prakticky všechny vyspělé ekonomiky. Komentátoři ve světovém tisku ale přesto vyjadřují naději, že její dopady budou díky fungujícím trhům omezené. I když burzy v mnoha, zejména evropských, metropolích zachvátila panika a analytici hovořili o "černém úterý", může prý kolaps velkých finančních institucí nakonec paradoxně vést k jakémusi ozdravení trhu.

List The Guardian napsal, že události posledních dní jsou "bezpochyby nejhorším finančním šokem od roku 1929, i když debaty o krizi jako v 30. letech jsou jen dohady". Podle deníku The Independent se ale dosavadní pokles zatím nedá srovnávat ani s "černým pondělím" v roce 1987. Také francouzský Le Monde tvrdí, že krachu jako v roce 1929 není nutné se obávat, ale odborníci hovoří o "plíživém krachu", tedy neustálém propadu trhu bez oživení.

I přes nejrůznější apokalyptické titulky, které věští konec Wall Streetu jako burzovní ikony, se nicméně většina komentátorů shoduje, že dopady současné krize budou sice citelné, ale pouze omezené a neznamenají konec světa. Krize navíc může přinést i ozdravení trhu, na kterém se nyní banky budou chovat zodpovědněji, protože se ukázalo, že v nesnázích nemohou spoléhat na automatickou pomoc státu.

"Polský finanční systém není přes kolaps investiční banky Lehman Brothers ohrožený," řekl deníku Rzeczpospolita Michal Szymański, investiční ředitel OFE Commercial Union, největšího důchodového fondu v zemi. Dopady krize se však budou podle něj prohlubovat. "Může se ukázat, že zpomalení hospodářství v eurozóně i v Polsku může být výraznější, než se odhadovalo ještě před několika měsíci," uvedl.

Podobně to vidí také vláda v sousedním Německu. Ministr financí Peer Steinbrück připustil, že krize zemi bolestivě zasáhne - jen kolaps investiční banky Lehman Brothers bude německé finanční domy podle prvních hrubých odhadů stát až šest miliard eur. Slovo recese je však podle něj příliš nadsazené.

Slovenská média konstatují, že šok na světových trzích je oprávněný a je logické, že důsledky ponesou lidé i v Evropě, včetně Slovenska. "Svět je tak propojený, že cokoli se stane v New Yorku, dotkne se přímo i Slovenska. Potvrdit to mohou statisíce těch, jejichž úspory v podílových fondech se o víkendu znehodnotily," napsal například deník Sme.

Velké obavy panují v Rusku, kde bylo dnes kvůli pokračujícímu pádu akcií zastaveno obchodování na moskevských burzách. Problémy navíc ohlásila ruská investiční banka KIT Finans, které chybějí desítky miliard rublů.

Globální krize na světových trzích si své první oběti vybírá i v Belgii. Belgický trh se v úterý otřásl po zprávách, že jedna z největších bank v Beneluxu Fortis se potýká stejně jako některé americké banky s nedostatkem kapitálu a horečně shání dostatek finančních prostředků. Akcie finančního ústavu ztratily téměř pětinu své hodnoty, podle belgických deníků se však zprávy o nutném navyšování kapitálu ukázaly jako smyšlené.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK