Příčiny vidí tři: Merrill Lynch a další zprostředkovatelé, kteří dříve sloužili svým klientům, začali investovat sami za sebe a pustili se do investičního bankovnictví. Manažeři byli motivováni finančními prémiemi až desetkrát vyššími než jejich roční plat, který dosahuje i 300.000 dolarů (přes pět milionů korun). A hlavně: investiční banky vydělávají na cizích penězích, zatímco jejich vlastní kapitál je jen zlomkem z finančních nástrojů, jimiž disponují.
Když se to složí dohromady, vznikne šílená mašinérie pro gambling, uvedl deník. Obchodníci na finančním trhu a manažeři měli obrovské podněty, aby udělali cokoli pro krátkodobý profit. Mátli sami sebe, protože rychlý prospěch jim zaslepil oči před dlouhodobým nebezpečím. Mocná logika velké spekulace se obrátila. Ztráty nahlodaly útlý kapitálový základ firem a vzbudily pochyby o jejich přežití, uvedl list.
Potíže na Wall Street mohou podle deníku poškodit ostatní sféry hospodářství. Lidé už přišli o práci. Státy a města, zejména New York a New Jersey, které jsou závislé na příjmech a výplatách z Wall Street, budou vystaveny dalším rozpočtovým škrtům.
Banky a investiční společnosti mohou dále zpřísnit úvěrová pravidla a bránit ekonomickému ozdravení. Mdloby akciového trhu mohou prohloubit pesimismus zákazníků a způsobit jejich nechuť investovat. Mohou přijít krachy dalších finančních firem, varuje list. Zároveň dodává, že je těžké předvídat, protože finanční krize se v jednom klíčovém ohledu podobají válkám: vyplývají z chybného odhadu, napsal Washington Post.