Pozornost trhů se upřela na dvě zbylé investiční banky v USA

17.09.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 17. září (ČTK) - Finanční trhy se po pádu Lehman Brothers a prodeji Merrill Lynch zaměřily na dvě poslední samostatné investiční banky v USA, Goldman Sachs a Morgan Stanley. Jejich akcie dnes prudce klesly a investoři odhadují, která by mohla být na řadě jako další. Vláda se sice pokusila zmírnit krizi na úvěrovém trhu záchranou největší americké pojišťovny AIG, to však podle investorů na uklidnění nestačí.

Hypoteční a úvěrová krize zdecimovala americký sektor investičních bank natolik, že z původně pěti ještě na počátku tohoto roku zbyly nyní jen dvě největší a také u nich se soudí, že dříve či později jejich samostatnost skončí. Po březnovém prodeji krachující Bear Stearns skupině JP Morgan & Chase zmizely tento týden ze sektoru dvě další banky doslova přes noc. "Vládne strach, kdo je další na řadě. Je téměř cítit, jak lidé pátrají v účtech a říkají si, kdo je další pravděpodobný cíl, na jehož pád se dá vsadit," řekl agentuře Reuters viceprezident firmy MKM Partners John O'Brien.

Akcie Goldman Sachs dnes klesly v jednu chvíli o 27 procent a Morgan Stanley se propadla až o 43 procent. Pozici obou velkých firem z Wall Street oslabuje zejména pokračující zvyšování úroků na mezibankovním peněžním trhu, což zvyšuje náklady na financování, na nichž jsou tyto banky do značné míry závislé. Sazba na jednodenní dolarové úvěry se dnes dostala nad deset procent, více než pětinásobek oficiální dvouprocentní sazby centrální banky USA.

Investoři a analytici se obávají, zda i největší investiční banky teď nejsou ohroženy, jestliže je narušena důvěra v samy finanční základy investičního bankovnictví. "Pokud alespoň prozatím přijmeme myšlenku, že model makléř-obchodník se zhroutil, vede to přirozeně k otázce, zda Goldman Sachs a Morgan Stanley mohou přežít. Myslím, že to je stále pochopitelná otázka," řekl Les Satlow z fondu Cabot Money Management.

Do úzkých dovedl investiční banky v USA právě ten vzorec, který byl po většinu uplynulého desetiletí motorem růstu zisků firem z Wall Street. Investiční banky si vypůjčovaly na kapitálových trzích a tyto dluhy se staly pákami ke znásobování zisků z obchodování a investic. "Chodit na trh, půjčovat si peníze a používat je jako páku, to vše skončilo. Nakonec se všechny tyto firmy ocitnou v rukou komerčních bank," domnívá se prezident fitmy Church Capital Management Greg Church.

Investoři se u firem z Wall Street pod dojmem bankrotu Lehman Brothers začali pozorně zaměřovat právě na poměr dluhu a vlastního kapitálu a na kvalitu aktiv. Lehman vlastnil těžko odprodatelná realitní aktiva v hodnotě asi 80 miliard dolarů a jeho celková aktiva překračovala jeho základní jmění asi 21krát.

Podle analytiků mohou Goldman Sachs a Morgan Stanley cítit tlak na to, aby se spojily s bankami, které mají dostatek vkladů. "Tyto firmy si pravděpodobně ne tak dávno myslely, že krize důvěry se jich netýká. Poslední události ukazují, že žádné racionální předpoklady se dělat nedají. Obě dvě se budou poohlížet po partnerech z řad komerčních bank," předpověděl jim David Trone z firmy Fox-Pitt Kelton.

Pád obou zbylých investičních bank většina analytiků a investorů ovšem neočekává. Podle nich nemají tyto firmy tak koncentrovaná rizika jako Lehman a Merrill v poměru k vlastnímu kapitálu a mají spolehlivější zdroje financování. Mají rovněž k dispozici hodnotné divize správy investic a divize pro poradenství bohatým klientům. Díky odchodu konkurence budou také získávat více zakázek.

Další spojování mezi bankami a firmami z Wall Street očekává i autorita nad jiné povolaná, šéf Bank of America Kenneth Lewis. Bank of America se v pondělí dohodla na koupi Merrill Lyncxh za zhruba 50 miliard dolarů. "Sedm let jsem říkal, že komerční banky se kvůli problému financování nakonec stanou majiteli investičních bank, a myslím si to pořád. Zlatá éra investičního bankovnictví končí," řekl.

Goldman Sachs v úterý oznámila, že její čistý zisk za třetí čtvrtletí klesl meziročně o 70 procent a zaznamenal nejvýraznější meziroční pokles od roku 1999, kdy se akcie banky začaly obchodovat na burze. I přesto byl výsledek o něco lepší, než se čekalo. Morgan Stanley poté rovněž vydala výsledky, které také dopadly lépe, než se odhadovalo. Za třetí fiskální čtvrtletí jí zisk klesl jen o tři procenta na 1,43 miliardy dolarů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK