Morgan Stanley údajně jedná s bankou Wachovia a dalšími

18.09.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 18. září (ČTK) - Americká investiční banka Morgan Stanley, jejíž akcie ve středu v obavách o přežití firmy prudce klesly, vedla předběžná jednání o svém převzetí s bankovní skupinou Wachovia Corp. Agentuře Reuters to sdělil zdroj informovaný o situaci, podle něhož jedná banka i s dalšími možnými zájemci. Podle televize CNBC Morgan Stanley jednala i s čínským konglomerátem CITIC. Zástupci banky se k těmto zprávám zatím nevyjádřili.

Morgan Stanley je vedle Goldman Sachs jednou ze dvou zbývajících samostatných amerických investičních bank, které zatím přežily hypoteční a úvěrovou krizi. Jen tento týden zanikla dvě velká jména z Wall Street - Lehman Brothers a Merrill Lynch. Generální ředitel Morgan Stanley John Mack dal v těchto dnech najevo, že hodlá zajistit přežití své firmy.

Podle zdroje Macka kontaktovala čtvrtá největší americká banka Wachovia a vyjádřila zájem o spojení. Morgan Stanley však údajně zvažuje i další možnosti a nabídky přišly i od jiných bank. Zkušenosti posledních dní ukazují, že transakce se v nynější dramatické době mohou sjednat velmi rychle, protože banky a makléři se snaží udělat vše pro to, aby přežili krizi. "Nejchytřejší lidé v této firmě pracují na řešení," uvedla mluvčí Morgan Stanley.

Pokud by dohoda s Wachovií prošla, byla by Morgan Stanley letos již čtvrtou velkou investiční bankou, která by zmizela ze scény jako samostatná firma. V březnu se krachující Bear Stearns nechala koupit bankovní skupinou JPMorgan & Chase. Tento týden vyhlásila bankrot Lehman Brothers a Merrill Lynch se nechala převzít skupinou Bank of America. To vše je důsledkem úvěrové krize, která v USA a na světových trzích trvá od loňského léta a koření v krizi na americkém trhu hypoték. Krize vyvolala v americkém finančním sektoru největší vlnu konsolidace za poslední desetiletí.

Morgan Stanley v úterý zveřejnila výsledky za třetí čtvrtletí, které zahrnovaly jen mírný pokles zisku a byly lepší, než se očekávalo. Obavy z prohlubování úvěrové krize však ve středu srazily akcie banky až o 43 procent, nejvíce v historii banky.

Ani Wachovia však na tom není nejlépe. Její pozice je podlomena ztrátami z hypoték, které vycházejí zejména ze špatně načasovaného převzetí hypoteční banky Golden West na vrcholu realitního boomu v roce 2006. Objevily se již spekulace, že Wachovia hledá partnera k fúzi a analytici kladou otázku, zda je spojení dvou oslabených společností účelné.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK