ČNB prodloužila platnost nabídky na převzetí Zentivy

18.09.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 18. září (ČTK) - Česká národní banka schválila žádost francouzské farmaceutické společnosti Sanofi-Aventis Europe o prodloužení platnosti nabídky na převzetí české farmaceutické jedničky Zentivy. Nabídka je nově prodloužena o deset týdnů do 28. listopadu. Centrální banka tak společnosti poskytla dodatečný čas pro získání povolení v oblasti ochrany hospodářské soutěže, které je jedním z předpokladů pro úspěšné dokončení nabídky převzetí. ČNB o tom dnes informovala ČTK v tiskové zprávě.

Původní desetitýdenní doba závaznosti nabídky vyprší 19. září. Vedení Zentivy dosud akcionářům doporučovalo, aby nabídku Sanofi odmítli. Firma nabízí za akcii Zentivy od 11. července 1050 korun. Tržní hodnota celé Zentivy by při této ceně činila asi 40 miliard korun. Podle představenstva Zentivy je však hodnota firmy výrazně vyšší.

Ještě před Sanofi zveřejnila v polovině června nabídku na převzetí Zentivy společnost Anthiarose Limited ze skupiny PPF, která nabízela 950 korun za akcii. Na konci července PPF svou nabídku odvolala.

Farmaceutická skupina Sanofi-Aventis je největším akcionářem Zentivy s téměř čtvrtinovým podílem. PPF spolu s partnerskou italskou pojišťovnou Generali kontroluje 19,2 procenta akcií firmy. Společnost Fervent Holdings ze skupiny J&T vlastní 7,6 procenta akcií Zentivy. Management a zaměstnanci firmy mají šestiprocentní majetkový podíl. Zbývajících 42,4 procenta patří ostatním institucionálním a soukromým investorům.

Domácí farmaceutická jednička se zaměřuje na výrobu generik, což jsou levnější kopie originálních léků, kterým vypršela patentová ochrana. Celkově zaměstnává více než 6000 lidí a má výrobní závody v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Turecku. Akcie společnosti se obchodují na londýnské a pražské burze.

Francouzská farmaceutická skupina Sanofi-Aventis vznikla v srpnu 2004, kdy společnost Sanofi-Synthélabo převzala svého největšího rivala Aventis. S tržním podílem přes pět procent je jednou z největších světových farmaceutických skupin a evropskou jedničkou. Firma se sídlem v Paříži zaměstnává zhruba 100.000 lidí ve stovce zemí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK