Světová finanční krize negativně zasáhla některé firmy v Česku

18.09.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 18. září (ČTK) - Současná finanční krize ve světě se již negativně dotkla také některých tuzemských výrobců a zejména exportérů. Podle zástupců podnikatelů oslovených ČTK finanční krize způsobuje menší dostupnost finančních zdrojů a přináší zdražování. Dopad krize umocněný posilující českou měnou zatím podle nich nelze odhadnout.

Podle analytika Komerční banky Josefa Němého hrozí bezprostřední dopad finanční krize spíše v bankovním sektoru nebo u firem, které operují s velkým podílem cizího kapitálu a mohou teď mít horší přístup k financování. "To je případ realitních developerů, kteří i proto teď zažívají na pražské burze tak těžké časy," dodal Němý.

Krize se již nyní negativně dotkla přerovské společnosti Meopta - optika, předního tuzemského výrobce a exportéra optickomechanických přístrojů. "Naši velcí odběratelé utlumili zakázky a vyčkávají, co bude dál. Navíc v důsledku přelivu do české koruny Meopta přišla během šesti či sedmi měsíců o 100 milionů korun zisku, protože marže nevykryjí kurzové změny," řekl dnes ČTK jednatel Meopty Vítězslav Moťka.

Podle ředitele napajedelské Fatry Petra Síleše může mít současná finanční krize na společnost výrazně negativní dopad, který se zřejmě projeví omezením investic u jejích exportních partnerů. Vliv americké hypoteční krize už podle něj společnost zaznamenala na trzích v zemích Evropské unie či v Rusku a dopad na ni by mělo zejména omezení stavebního průmyslu. "Během tohoto roku případně v příštím roce nebudou v plné míře realizovány některé investiční akce, které byly plánovány," dodal Síleš. Fatra patří k největším tuzemským producentům plastových výrobků.

Strojírenská společnost Vítkovice Heavy Machinery očekává v důsledku finanční krize v USA zpoždění či omezení investic. "Krize finančního sektoru v USA se promítne do našeho oboru až se zpožděním, a to v podobě poklesu poptávky po naší strojírenské produkci. Předpokládáme, že v důsledku omezení finančních zdrojů dojde ke zpoždění či omezení investic, což bude mít vliv na objem našeho obchodu. Proti tomuto trendu ale půjde pokračující boom v lodním průmyslu a energetice, kde máme dlouhodobé kontrakty a kde zatím není krize patrná," řekl dnes ČTK generální ředitel firmy Michal Pastušek.

Některých tuzemských firem se však události na finančních trzích nedotkly. Patří mezi ně například těžební společnost OKD, mobilní operátor Telefónica O2, plzeňská Škoda Holding a ocelářská skupina ArcelorMittal Ostrava. "Samozřejmě bedlivě sledujeme, jak se situace vyvíjí a bude vyvíjet, nicméně žádná speciální opatření jsme nepřijali. Nadále pokračujeme ve striktní finanční disciplíně týkající se vynakládání nákladů," uvedl například Kateřina Frydryšková z tiskového oddělení Telefóniky O2. Podle ní ale firma k této finanční politice přistoupila již v minulosti a na současnou situaci nereaguje žádnými speciálními kroky.

Podle pověřené generální ředitelky agentury CzechInvest Alexandry Rudyšarové by světová finanční krize neměla výrazněji poznamenat příliv zahraničních investic do České republiky. Rudyšarová ale upozornila, že banky zpřísňují pravidla pro poskytování úvěrů, což by v budoucnu mohly kromě developerských firem pocítit i menší podniky, které za sebou nemají kapitál silné mateřské společnosti s celosvětovou působností, a expanzi financují pomocí úvěrů.

Autobazary AAA Auto podle ředitele komunikace Vladana Crhy v posledních měsících a týdnech zaznamenaly nárůst poptávky po menších, levnějších a úspornějších automobilech, naopak méně se nyní prodávají větší automobily s vyšší spotřebou. "I proto jsme svoji aktuální prodejní strategii zaměřili na segment zhruba 15 nejlikvidnějších vozů. Nejisté ekonomické podmínky mohou mít ve střednědobém horizontu zřejmě negativnější vliv na prodejce nových automobilů, protože u ojetých vozů zákazníci získávají prakticky stejnou užitnou hodnotu za výrazně nižší ceny," dodal pro ČTK.

Textilní společnost Pegas Nonwovens pocítila krizi hlavně na svých akciích, které zaznamenaly zhruba desetiprocentní pokles. Zatímco před týdnem se na pražské burze obchodovaly za 352 korun za akcii, dnes je jejich hodnota asi o 38 korun nižší. "Přímé vlivy na hospodaření firmy ale krize nemá," uvedla Klára Klímová z vedení společnosti. "Pegas neměl žádné smluvní vztahy s těmito problematickými bankami," doplnila.

Podle mluvčího mladoboleslavské Škody Auto Jaroslava Černého firma dopady finanční krize analyzuje a bude na ně reagovat. "Jak, o tom je v současné době zatím předčasné hovořit," řekl Černý.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK