V USA se rýsuje plán masivní finanční podpory

19.09.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington/Hongkong 19. září (ČTK) - Vláda prezidenta George Bushe zvažuje plán masivní podpory finančního systému. Ten by spočíval v založení speciálního fondu, podobného tomu z 80. let, kdy Spojené státy řešily krizi spořitelních institucí. Podle televizní stanice CNBC by vládní zásah mohl stát až půl bilionu dolarů (asi 8,26 bilionu Kč).

O plánu masivní podpory finančního systému se spekulovalo už ve čtvrtek, díky čemuž v poslední hodině obchodování prudce vzrostly ceny akcií. Optimismus se pak v noci přenesl i na asijské trhy, kde akcie rovněž prudce zpevňují. Za jedinou hodinu tak Wall Street zažil největší růst za posledních šest let.

Ministr financí Henry Paulson se ve čtvrtek setkal se zástupci Kongresu a nastínil jim svou představu státní intervence. Plán by měl dvě části a v rámci té první by vláda zřejmě odkoupila špatné hypotéky vydané soukromými společnostmi. Zpravidla by šlo o úvěry, na jejichž vydání se podílely banky na Wall Street.

Paulson svůj plán nastínil předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové a dalším zákonodárcům. "Pracujeme na tom, jak vyřešit systémové riziko a napětí na kapitálových trzích. Jak říkáme už delší dobu, hlavní příčinou napětí na kapitálových trzích je korekce na realitním trhu a s tím související pokles cen nemovitostí," řekl Paulson.

Peníze na odkup hypoték a dalších cenných papírů od hypoték odvozených by vláda získala z prodeje státních dluhopisů a krátkodobých cenných papírů. V tomto případě by byl nejprve nutný souhlas Kongresu. Pokud by návrh prošel, vláda by odkoupené hypotéky držela až do splatnosti. Průměrná hypotéka se v USA vydává na sedm let.

Druhá část plánu by předpokládala, že ministerstvo financí odkoupí úvěry, které garantuje stát. To jsou například hypoteční zástavní listy či další cenné papíry vydané agenturami Fannie Mae a Freddie Mac. Tento plán vláda nastínila už před několika týdny a tehdy uvedla, že v počáteční fázi koupí špatné úvěry za pět miliard dolarů.

Dow Jonesův index ve čtvrtek zpevnil o téměř čtyři procenta na 11.019,69 bodu. Asie také prudce zpevňuje a například hlavní index burzy v Hongkongu si připsal více než šestiprocentní zisk.

Vláda zvažuje, že najme investičního správce ze soukromé sféry a přenechá mu řízení fondu, který k tomuto účelu vznikne. Předtím je ale v Kongresu nutné dohodnout, v jakém objemu a od jakých institucí bude vláda hypotéky a od nich odvozené cenné papíry odkupovat. Jasné zatím není ani to, jak se bude stanovovat cena odkupu problematických hypoték.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK