Navrhovaná smlouva podle deníku daleko přesahuje jiné podobné dohody, jako je například Severoamerická dohoda o volném obchodu (NAFTA). Jejím předmětem by neměl být pouze neomezený obchod se zbožím, službami či odstranění cel, ale i volný pohyb kvalifikovaných pracovníků nebo otevřený přístup k vládním výběrovým řízením. Evropské podniky by se tak mohly v Kanadě ucházet o vládní zakázky se stejnou výchozí pozicí jako kanadské firmy.
Pokud budou jednání úspěšná, stane se Kanada podle listu první rozvinutou zemí, která by měla zcela otevřené obchodní vztahy s Evropskou unií. Deník ale zároveň připomíná, že předchozí obchodní námluvy severoamerické země s evropskou sedmadvacítkou v roce 2005 ztroskotaly.
Dohoda má v Kanadě zastánce především v podnikatelských kruzích, protože by se díky ní tamním exportérům otevřel trh s téměř půlmiliardou spotřebitelů. Zároveň by do kanadských firem mohl bez omezení proudit evropský investiční kapitál. Proti dohodě zřejmě ale budou vystupovat vlády jednotlivých provincií, kterým se nebude líbit ustanovení o rovném přístupu evropských firem do státních tendrů, podotýká list.
Říjnového montrealského summitu se mimo jiné zúčastní francouzský prezident Nicolas Sarkozy a předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Vedle ekonomického partnerství budou předmětem jednání životní prostředí, energetika a bezpečnost.