Česká republika bude mít podle mluvčího ministerstva Jakuba Kašpara volných zhruba 150 milionů jednotek, počítá ale, že prodá asi dvě třetiny tohoto množství. "Rezervu si necháváme pro budoucnost," řekl Kašpar. Podle ceny na trhu odhaduje úřad výtěžek prodeje na deset až 25 miliard korun. Obchodovat se bude s volnými jednotkami do roku 2012, kdy vyprší platnost kjótského protokolu. Vedle Japonska jedná ministerstvo o emisním obchodu s Nizozemím a Španělskem.
Jaký díl z volných jednotek Japonci koupí, bude podle Kašpara záviset na dalších vyjednáváních. Aby Japonsko splnilo svůj závazek vůči kjótskému protokolu, bude muset nakoupit 1,1 miliardy jednotek, lze tedy podle Kašpara předpokládat, že objem transakce mezi Českem a Japonskem bude v milionech jednotek.
Zájmem ministerstva je podle Kašpara většinu přebytku jednotek prodat v rámci aukce, protože se tak díky konkurenčnímu tlaku dosáhne vyšší ceny za jednotku než při bilaterálních jednáních.
Výnos z prodeje bude příjmem Státního fondu životního prostředí, který bude tyto finance směrovat do ekologického vytápění domácností a zlepšování izolačních vlastností budov. Kredity může Česko prodat buď jiným státům, kterým se jejich závazek z kjótského protokolu nedaří splnit, nebo od podzimu v aukci soukromým společnostem.
MŽP předpokládá, že by první smlouvy o prodeji jednotek mohly být uzavřeny nejpozději na konci letošního roku. "Rádi bychom začali z utržených peněz financovat ekologické programy ideálně od začátku roku 2009," uvedl Kašpar.